Program zájezdu
1. den: Odjezd ve večerních hodinách z Čech přes Německo do Holandska (cca 23:00 hod. překročení hranic z ČR).
2. den: Příjezd do AMSTERDAMU , dle časových možností krátká prohlídka města. Nalodění na loď do Newcastlu. Noční plavba do Anglie, ubytování v kajutách.
3. den: Ráno kolem 09.00 hod. místního času připlutí do NEWCASTLU a odjezd do EDINBURGHU. Prohlídka nejnavštěvovanějšího skotského města EDINBURGH (UNESCO), hlavního města středověkého skotského království, impozantní hrad Edinburgh Castle s expozicí skotských korunovačních klenotů, Old Town - "Královská míle" cesta vedoucí od hradu kolem tří kostelů, z nichž nejkrásnější je katedrála sv. Jiljí, jejíž prolamovaná věž je podpírána korunou obloukovitých pilířů, dlážděné uličky a domy z 18. století. Odjezd na ubytování.
4. den: Prohlídka nejstaršího univerzitního města Skotska a kolébky golfu ST. ANDREWS, romantické ruiny katedrály, biskupský palác, krásné pláže. Návštěva palírny tradiční skotské whisky v městečku PITLOCHRY a zastávka v jeho malebném centru. Vyhlídková jízda krajem palíren skotské whisky u řeky Spey. Odjezd na ubytování, 3 noci v oblasti Inverness.
5. den: Navštívíme hrad CAWDOR CASTLE tradičně spojovaný s králem Macbethem. Dojedeme do vesnice CULLODEN , kde byla vybojována poslední pozemní bitva na britských ostrovech a definitivně poraženy odbojné skotské klany. Tajemné prehistorické pohřebiště CLAVA CAIRN. Pokračujeme do města INVERNESS , ležícího na řece Ness, přezdívaného "hlavním městem Vysočiny" (Highlands), prohlídka centra města, odjezd na ubytování do oblasti Inverness.
6. den: Trajektem přeplujeme na SOUOSTROVÍ ORKNEJE , plavba kolem impozantních útesů ostrova Hoy, mezi ostrovy se nachází vodní plocha známá jako Scapa Flow, hlavní základna královského námořnictva za obou světových válek, ostrov Mainland s kamennými kruhy Stenness a Brodgar, neslavnější památka 'Srdce neolitických Orknejí', kamenná vesnice SKARA BRAE (UNESCO), nejzachovalejší neolitické sídliště v Evropě, osídlena cca od 3100 př. n. l., a na závěr hlavní město KIRKWALL s nádhernou vikingskou katedrálou. Návrat trajektem na ubytování.
7. den: Program u nejslavnějšího skotského JEZERA LOCH NESS : návštěvnické centrum věnované Nessie v městečku DRUMNADROCHIT , prohlídka hradu Urquhart Castle, zdymadla kaledonského kanálu a možnost plavby po jezeře v městečku FORT AUGUSTUS . Krátce zastavíme u hradu Eileen Donan a pokračujeme na ubytování na ostrov Skye.
8. den: Celodenní výlet po ostrově SKYE , opředený legendami, bez něhož si návštěvu Skotska nelze představit, průjezd neporušenou přírodou s fjordy, soutěskami a vodopády. Zastavíme u vyhlídky KILT ROCK , útesy vypínající se do výšky až 60 m u jezera Loch Mealt. Přejezd po východním pobřeží poloostrova Trotternish , bizarní sopečné scenérie, skalní jehla OLD MAN OF STORR , lehký pěší výstup. Navštívíme nejstarší rodové sídlo klanu Mac Leod hrad DUNVEGAN s nejcennější relikvií Fairy flag. V případě příznivého počasí možno odjet do laguny, v níž žije kolonie asi 300 tuleňů.
9. den: Vyhlídková jízda skotskou vysočinou - údolí GLEN NEVIS s nejvyšší horou Británie BEN NEVIS (1344m), možnost fakultativně vyjet lanovkou ze střediska Nevis Range, jedno z nejkrásnějších údolí vysočiny GLEN COE . Zastávka ve vesničce LUSS , která patří k nejhezčím v Lowlands, krásný výhled na jezero Loch Lomond. Odjezd na ubytování do Glasgow.
10. den: Prohlídka slavného sídla skotských králů a královen STIRLING CASTLE pod jehož hradbami bylo vybojováno mnoho bitev s Angličany. Zastávka u technického zázraku moderní doby rotačního lodního výtahu FALKIRK WHEEL a den zakončíme prohlídkou největšího skotského města GLASGOW , náměstí sv. Jiří, katedrála sv. Munga, slavná nekropole s výhledem na město. Návrat na ubytování.
11. den: Návštěva městečka GRETNA GREEN , kde se od 18. stol. dodnes konají svatby ve staré kovárně, známá především z historie "svatbami na útěku". Prohlídka mohutné římské pevnosti Vercovicium Housesteads na Hadriánově valu z poč. 2. stol.n.l. Procházka podél nejzachovalejší části valu. Odplutí z Newcastlu do Amsterdamu, ubytování v kajutách.
12. den: Návrat do ČR ve večerních hodinách (přejezd hranic do ČR v cca 20:00 hod.).