Lužické hory

Je nám líto, ale prodej zájezdu již skončil
Ubytování: hotel Doprava: autokarem Strava: polopenze

Alternativní zájezdy

Nevyhovují vám alternativní zájezdy, vybírejte z celé nabídky...


Popis zájezdu

Lužické hory

Lužické a Žitavské hory – nevelké pohraniční pohoří na severu Čech a v přilehlé části Německa, kam v rámci jednoho výletu také nahlédneme. Ačkoliv hory nedosahují závratných výšek, jejich vrcholy ční monumentálně nad okolní krajinou, často zde vystupují skalní útvary a najdete tady i hluboká údolí, vše porostlé bujnými bukovými lesy. Život zdejších obyvatel výrazně ovlivnila sklářská výroba, se kterou se seznámíme v Novém Boru. Lužické hory ale nejsou jen nádherná příroda, ale také zajímavé památky, jako např. barokní chrám sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí nebo hornický Jiřetín pod Jedlovou s Křížovou horou. Navštívíme i některé ze zdejších pěkných zámků a hradů (Lemberk, Sloup, Tolštejn).

Ubytování: hotel

ve dvoulůžkových pokojích

Program zájezdu

1. den: Odjezd z Prahy v ranních hodinách. Zřícenina raně gotického hradu BEZDĚZ, který nechal postavit Přemysl Otakar II. Výstup na jedinečný vyhlídkový vrchol RALSKO (696 m.), na jehož vrcholu se nachází zřícenina hradu ze 13.st. Zastávka u Průrvy Ploučnice, kde řeka protéká částečně uměle vytvořenou průrvou skrz pískovcovou skálu.
2. den: Výšlap na nejvyšší vrchol Lužických hor LUŽ (793 m.), sestoupíme na německou stranu a přes skalní útvary NONNENFELSEN sestoupíme do klimatických lázní JONSDORF (celkem cca 8 km). Odtud se vydáme historickým parním vlakem do ŽITAVY, kde nás bude čekat autobus.
3. den: HRAD SLOUP - náš největší, nejznámější a nejnavštěvovanější skalní hrad na 33 metry vysokém pískovcovém bloku. Pěší okruh k rozhledně Na Stráži a po Sloupském vyhlídkovém okruhu (celkem 4,5 km). Sklářské muzeum v NOVÉM BORU . PANSKÁ SKÁLA - jedinečná ukázka sloupcového rozpadu čediče, nejstarší geologická rezervace v Čechách (od r. 1895).
4. den: RUMBURK s kapucínským klášterem, ve kterém se nachází Svatá chýše - kaple P. Marie Loretánské z poč. 18.st., nejseverněji položená loreta v Evropě. Zajímavý pěší okruh přes známé poutní místo KŘÍŽOVÁ HORA na vulkanický vrchol JEDLOVÁ s rozhlednou a památníkem básníka Friedricha Schillera až na zříceninu hradu TOLŠTEJN, který shlíží na krajinu z vrcholu čedičového suku (670 m.). Celkem cca 8,5 km.
5. den: Krásná pěší trasa v délce cca 9 km přes nejvyšší kamenné varhany u nás ZLATÝ VRCH a sestup naučnou stezkou přes Pustý hrádek do ČESKÉ KAMENICE . Procházka malebnou Českou Kamenicí s malebným náměstím i poutním skvostem barokní kaplí Narození Panny Marie. Zájemci si mohou udělat ještě druhou kratší pěší trasu na vyhlídky JEHLA, TELLPLATTE a PONORKA nedaleko České Kamenice (cca 4,5 km).
6. den: JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ s významným barokním poutním chrámem sv. Vavřince a sv. Zdislavy, bazilika minor, která je dílem vídeňského architekta Lucase Hildebrandta. Nádherný ZÁMEK LEMBERK nad údolím Panenského potoka v podhůří Lužických hor . Procházka k nedalekému Bredovskému letohrádku. Krátká vycházka k BÍLÝM SLONÍM KAMENŮM. Dojezd do Prahy ve večerních hodinách.