Země Františka Josefa

Je nám líto, ale prodej zájezdu již skončil
Ubytování: hotel ** Doprava: letecky Strava: plná penze

Alternativní zájezdy

Nevyhovují vám alternativní zájezdy, vybírejte z celé nabídky...


Popis zájezdu

Země Františka Josefa


Program zájezdu

DenPřístav / programPřiplutíOdplutí
1. den PRAHA – LONGYEARBYEN: Odlet z Prahy přes Oslo na Špicberky. Po příletu transfer do hotelu, ubytování, volno.
2. den LONGYEARBYEN – NALODĚNÍ: Dopoledne možno využít k procházce po městě, návštěvě Polárního muzea, jízdě na psím spřežení či výletu do okolí, nebo se vydat na exkurzi do jednoho z černouhelných dolů. Pro autentický zážitek (a také kvůli ochraně) je nutno si obléci hornickou kombinézu a helmu. Dále se zde nachází rostlinná banka, kde jsou uchovávána semena nejrůznějších plodin. Odpoledne transfer do přístavu a nalodění na loď Sea Spirit. Po ubytování v jedné z prostorných a vkusně zařízených suit doporučujeme sledovat následné vyplutí z venkovní paluby.
3. den ZÁPADNÍ ŠPICBERKY A SORKAPP: Plavba Isfjordem v němž je posazen Longyearbyen, správní centrum Špicberků, a plavba podél členitého pobřeží. Jakmile mineme Sorkapp (tedy Jižní mys), obrací se příď plavidla severovýchodním směrem a začne směle protínat vlny Barentsova moře.
4. den BARENTSOVO MOŘE - ARKTICKÉ PŘIVÍTÁNÍ: Na živiny velmi bohaté vody jsou ideálním útočištěm pro velryby. Setkání s velrybou grónskou, některým z plejtváků či keporkakem tak nebude žádným překvapením. Cesta těmito končinami byla za časů dřevěných plavidel nemožná, protože s přibývajícími stupni severní šířky také přibývá ledových ker. Loď Sea Spirit je ovšem na tyto podmínky přímo stavěná, a vy tak můžete nerušeně vychutnávat první momenty pobytu v tzv. vysoké Arktidě. Na bělostných krách často odpočívají tuleni a pohybují se na nich také lední medvědi ve své téměř neustálé honbě za potravou.
5. den CAMEBRIDGE BAY – RÁJ VELRYB: V duchu motta nejdřív povinnost, potom zábava vás nejprve čeká zastávka u ruské vojenské základny Nagurskoje, kde proběhnou vstupní formality. Základnu postavila sovětská armáda v 50. letech a sloužila letectvu jako výchozí bod pro lety bombardérů s dlouhým doletem. Dnes se opět jedná o strategicky velice významnou výspu Ruska a režim je tu proto poněkud přísnější. Na takové místo se nepodíváme každý den. Loď zakotví v Cambegridge Bay, jež patří k oblíbeným letním cílům velryb a dalších mořských savců.
6. - 11. den ZEMĚ FRANTIŠKA JOSEFA: Na objevení Země Františka Josefa máme lví podíl my Češi. Jedním ze dvou velitelů rakousko-uherské expedice, která se do těchto končin roku 1873 vydala, byl uznávaný polárník Julius von Payer, rodák ze severočeského Šenova (součást dnešních Teplic). Stopy krajanů tu najdeme všude: Teplický záliv, také Stoličkův ostrov pojmenovaný po geologovi, paleontologovi a přírodovědci světového významu Ferdinandu Stoličkovi, a samozřejmě Payerův ostrov. Jakmile dostanete od úřadů zelenou, je Země Františka Josefa otevřená k neomezenému objevování. Můžete si být jisti, že zde žádné davy turistů nepotkáte. Všudypřítomné ledovce a sněhové příkrovy na vrcholcích hornatého pobřeží i stolové hory vytvářejí scenérii nadpozemské krásy. Trasa a plán expedice tvarují ledové a klimatické podmínky. Různými formami ledu se budete setkávat téměř na každém kroku a je to dobře. Ledové kry jsou prostorem, kde se velmi často odehrávají scény všedního života ledních medvědů a mrožů. A díky nezapadajícímu slunci budete mít příležitostí dostatek. Panenská příroda je domovinou polárních lišek, pobřeží překypuje hojností arktického ptactva včele s Rubiniho útesem na ostrově Hooker, který lze bez nejmenší nadsázky nazvat ptačím mrakodrapem, na němž se sousedé překřikují jako hašteřivé pavlačové báby. Najdeme tu různé druhy alkounů, buřňáka ledního či racka sněžného. Na vrcholu léta je v plné síle také pestrobarevná arktická květena. Země Františka Josefa byla a stále je jevištěm polárního výzkumu a objevování. Za všechny zmiňme příběh Fridtjofa Nansena a Hjalmara Johansena, kteří po neúspěšném pokusu o dobytí severního pólu museli na jednom z ostrovů přezimovat. Zpět domů se dostali díky velkému štěstí a souhře okolností. Najdete tu mnoho pozůstatků z dob výprav prvních polárníků a velrybářských lodí. V zátoce Tichaja Buchta navštívíte stanici rangerů Arktického národního parku, jehož je souostroví součástí. Budete zde moci pohovořit s personálem a nakoupit suvenýry. Rovněž navštívíte legendární pláž na ostrově Champ Island, kde dlí mysteriózní kulaté kameny střežíce nehnutě a mlčenlivě tajemství svého původu.
12. - 13. den ZPĚT NA ŠPICBERKY – HORNSUND: Na zpáteční plavbě se, pokud situace dovolí, pokocháte horami tyčícími se v zálivu Hornsund na jihu West Spitsbergen – největšího ostrova. Jejich strmé svahy s vrcholy ostrými jako hroty kopí, jež se jako zhmotnělé elektrické výboje pnou k nebesům, vám připomenou původ původ jména souostroví Spitsbergen, tedy špičaté hory. V blízkém okolí je na 14 ledovců a pobřežní vody brázdí tuleni.
14. - 15. den LONGYEARBYEN – PRAHA: Připlutí do Longyearbyenu, velmi časný ranní transfer na letiště a odlet. Přílet do Prahy.