Program zájezdu
1. den: Odlet z Prahy, přílet, přejezd do RABATU , nocleh.
2. den: Prohlídka RABATU (UNESCO) - vládní čtvrť hlavního města, průčelí královského paláce, tajuplná pevnost Chelláh, imperiální plato s věží HASSAN , pole sloupů zbylých po nedostavěné mešitě a mauzoleum posledních králů, pevnost Oudajů. Přejezd do města TANGER , jež byl díky své strategické poloze považován za symbolickou bránu Maroka a Afriky . Prohlédneme si opevněné staré město, které je známé i díky americkým beatnikům (J. Kerouac, A. Ginsberg, W. Borroughs), kteří zde pobývali.
3. den: Přejezd nejúrodnější marockou krajinou do TETOUANU (UNESCO) - kypící moderní velkoměsto, v něhož středu je zachovalá stará čtvrť - medina vystavěná maurskými a židovskými přesídlenci z Andalusie po jejich vyhnání křesťanskými králi. Dále návštěva CHEFCHAOUENU . Město ukryté pod pohořím RÍF s podobnou historií jako Tetouan. První cizinec sem směl až po roce 1920. Obě města byla součástí tzv. španělského Maroka. RÍF velmi prudce lemuje středomořské pobřeží a má dostatek srážek. Nejsou zde přístavy ani velká dostupnost z vnitrozemí. Místní kmeny žily z produkce kífu - konopí . Vláda sultánů ani Španělů sem nedosahovala.
4. den: Z hor se navracíme mírnou krajinou k antickému VOLUBILIS (UNESCO). Kdysi nejvzdálenější výspa římské říše, dodavatel oleje, obilnin a divoké zvěře. Prohlídka areálu. Odpoledne prohlídka dalšího z "královských měst" MEKNÉSU (UNESCO). Pro svou 55 let trvající vládu město vybudoval na přelomu 17. a 18. století sultán Moulay Izmail . Navštívíme náměstí Place El Hedim s největší a nejkrásnější branou v Maroku BAB MANSOUR , královské stáje. Objedeme hliněné hradby města. Nocleh ve FÉZU (UNESCO).
5. den: Dopoledne prohlídka nejstarší části královského města z 8. století - FÉZU EL BALI s místním průvodcem. Tato medina je jednou z největších v arabském světě a tvoří ji 9000 uliček. Navštívíme medresu Bou Inania , pouze otevřenou branou nahlédneme na nádvoří nejdůležitější Kairouánské mešity , podobně nahlédneme do zaouie Moulaye Idrisse II. Je to hrobka zakladatele města. Projdeme trhy (souky) mnoha řemesel, také BARVÍRNY KŮŽE . Odpoledne navštívíme další část města - Féz el Djid s průčelím královského paláce, židovským hřbitovem. Auty objedeme obě části okolo městských hradeb.
6. den: Velká cesta přes pohoří STŘEDNÍHO a VYSOKÉHO ATLASU do pouště. Zastávka v IFRANE - marocké Chamonix, zastavení v cedrových lesích Středního Atlasu a setkání s volně žijícími opičkami makaky, přejezd průsmyku COL DU ZAD (2 178 m n. m). Občerstvení v trhové obci ZEIDA s výhledy na masiv AYACHI (3 737 m n. m) již ve Vysokém Atlasu. Průjezd ovocnářským MIDÉLTEM v sedle TAGALM (1 907 m n. m.), překonáme výběžek hřebene Vysokého Atlasu. Přes tunel legionářů pokračujeme kaňonem řeky ZÍZ do pouštní krajiny TAFILTAT . Z města ERFOUD nebo RISSANI budeme převezeni do oázy na okraj písečné duny ERG CHEBBI .
7. den: Brzy ráno vycházka na dunu na východ slunce, možnost vyjížďky na velbloudech. Odjezd z pouště, v městě ERFOUD návštěva dílny na opracování onyxů, které se zde nalézají. Přejezd do města. Cestou spatříme sopouchy khétar - jámy , kterými byl přístup k podzemním kanálům, přivaděčům vody. V této oblasti jsou již vyschlé. Město TINERHIR , správní centrum oblasti a návštěva soutěsky TODRA . Říčka Todra zde prorazila skalní masiv o výšce stěn 300 metrů.
8. den: Projíždíme táhlým údolím mezi pohořím Vysoký Atlas na severu a na jižní straně JEBEL SARHRO a ANTIATLASEM . Této cestě se nazývá cesta tisíce kaseb - domorodých hliněných hradů. V městě BOUMALNE-DADÉS odbočíme proti proudu řeky DADÉS velkolepou soutěskou této řeky. Erodované skalní útvary nad řečištěm připomínají obrovskou hromadu kostí, jiné mají zakulacený tvar a říkají jim mozek Atlasu. Smělou silnicí vyjedeme až nad okraj soutěsky. Návrat do BOUMALNE a pokračujeme po proudu řeky. V údolí uvidíme rozlehlé palmárie, kterým řeka dala život a v blízkosti města EL KELÁA jsou i růžová pole. Je zde továrna na výrobu růžového oleje. Cestu lemují obydlené a také již dávno rozpadlé kasby. Nejkrásnější jsou v oáze SKOURA . Řeka Dades je zachycena v přehradě EL MANSOUR EL DHABI a to se již blížíme k městu OUARZAZATWE . Na jeho okraji je veliký ksar - opevněná vesnice TAURÍRT , návštěva.
9. den: Míjíme filmové ateliéry ATLAS , kde bylo natočeno cca 50 filmů - Kleopatra, Lawrenc z Arábie, Troja, Honba za pokladem Nilu a další. Pro film Gladiátor byl vystavěn amfiteátr v obci AIT BENHADDOU , naší další zastávce. Je to nejkrásnější ksar - hrad. Čeká nás průsmyk TIZI-N-TICHKA (2 260 m n. m.) a dech beroucí sjezd do MARRAKÉŠE, posledního královského města . Město postavené z rudě zabarvené hlíny a kamene, obehnané rudě zbarvenou hradbou. Večeře lze velmi dobře pořídit na náměstí Jamáa el Fna . Je to úžasné prostranství. Celé dny zde nabízejí zábavu zaříkávači hadů, vykladači karet, tanečníci, hudebníci, zpěváci a majitelé opiček. Se setměním se večer co večer náměstí zaplní pojízdnými restauracemi, kam se sjíždí celé město povečeřet.
10. den: Zahrady Menara a celodenní výlet k nekrásnějším marockým vodopádům OUZOUD.
11. den: Prohlídka pamětihodností MARRAKÉŠE - Sáadovské hrobky, rozvaliny paláce Badi, palác Bahia. Odpoledne medina, zahrady Majorelli.
12. den: Celodenní výlet z Marrakéše do IMLÍLU. Krátká procházka s vyhlídkami na nejvyšší horu Vysokého Atlasu JEBEL TOUBKAL.
13. den: Ranní přejezd k Atlantiku – město ESSAOUIRA (UNESCO). Přístavní město, dříve známé jako Mogador. Zde byl natočen film Orsona Wellse - Othelo. Pobřežím Atlantiku do bílého přístavního města EL-JADIDA (UNESCO). Prohlídka mediny a cisteren, kde byly natočeny části již zmíněného filmu Othelo.
14. den: CASABLANCA - možnost prohlídky největší marocké MEŠITY HASSANA II. , francouzská část Habbous, koloniální architektura prefektury, opuštěná katedrála Sacre Couer, poslední nákupy.
15. den: Transfer na letiště a dle letového řádu odlet do ČR.