Po stopách slavných architektů a malířů Katalánska, za uměním i mořem

Ubytování: hotel *** Doprava: autokarem Strava: polopenze
5 termínů od 28. května 2021

Cena zájezdu

od 10 611 Kč 11 790 Kč


Antoni GAUDÍ, Salvador DALÍ, Joan MIRÓ BARCELONA, CADAQUÉS, FIGUERAS *Fakultativní výlety: Montserrat, Andorra, Girona, jezero Banyoles, Besalú Antoni Gaudí i Cornet (25. 6 1852 Reus u Tarragony – 10. 6 1926 Barcelona) byl katalánský architekt, představitel Katalánského modernismu. Jeho nejvýznamnějšími stavbami se pyšní Barcelona. Mezi Gaudího nejznámější barcelonská díla patří chrám Sagrada Família. Gaudího návrhy jsou charakteristické jedinečnou osobitostí a důrazem na detail: velice často do svých plánů zahrnoval propracované mozaiky, vitráže, keramiku nebo tesařské a kovářské výrobky. Zároveň zavedl i nové techniky zpracování těchto materiálů, jako například metodu trencadís, tvorbu barevných mozaik z keramických střepů. Antoni Gaudí byl součástí katalánského modernistického hnutí, které dosahovalo největšího vlivu na přelomu 19. a 20. století, v mnohém však klasické modernistické tendence přesahoval. Jeho styl byl inspirován... Celý popis

Po stopách slavných architektů a malířů Katalánska, za uměním i mořem

Termíny a ceny

květen 2021

28.05. - 06.06.2021 pátek - neděle
polopenze autokarem (Praha)
Sleva 10% 11 790 Kč 10 611 Kč
cena za 10 dní (7 nocí)

červen 2021

11.06. - 20.06.2021 pátek - neděle
polopenze autokarem (Praha)
Sleva 10% 11 790 Kč 10 611 Kč
cena za 10 dní (7 nocí)

červenec 2021

16.07. - 25.07.2021 pátek - neděle
polopenze autokarem (Praha)
Sleva 10% 13 990 Kč 12 591 Kč
cena za 10 dní (7 nocí)

září 2021

03.09. - 12.09.2021 pátek - neděle
polopenze autokarem (Praha)
Sleva 10% 11 790 Kč 10 611 Kč
cena za 10 dní (7 nocí)
17.09. - 26.09.2021 pátek - neděle
polopenze autokarem (Praha)
Sleva 10% 11 790 Kč 10 611 Kč
cena za 10 dní (7 nocí)

Informace o cenách

Slevy

 • stálý klient (sleva: -220 Kč)
 • dítě na přistýlce do 12 let (sleva: -2500 Kč)

Cena zahrnuje

 • 7 ubytování
 • 7 polopenzí
 • dopravu luxusním autokarem z/do ČR
 • dopravu klimatizovaným vlakem či autokarem během programu
 • služby českého průvodce
 • zákonné pojištění ve znění zákona č. 159/99 Sb.

Cena nezahrnuje

 • cestovní pojištění a proti stornu max.plnění 12500 Kč (příplatek: 350 Kč)
 • jednolůžkový pokoj (příplatek: 3600 Kč)
 • fakultativní výlet Monttserrat (příplatek: 500 Kč)
 • fakultativní výlet Girona Besalú (příplatek: 500 Kč)
 • svoz Chlumec nad Cidlinou, Poděbrady (příplatek: 400 Kč)
 • svoz Teplice, Ústí nad Labem, Litvínov, Most, Chomutov, Karlovy Vary, Chrudim, Pardubice, Hradec Králové (příplatek: 500 Kč)
 • svoz Svitavy, Polička, Opava, Ostrava, Frýdek Místek, Nový Jičín, Hranice, Přerov, Prostějov, Olomouc (příplatek: 600 Kč)
 • vstupy, místní dopravu, pobytovou taxu, fakultativní služby cca 80 EUR

Popis zájezdu

Po stopách slavných architektů a malířů Katalánska, za uměním i mořem

Antoni GAUDÍ, Salvador DALÍ, Joan MIRÓ

BARCELONA, CADAQUÉS, FIGUERAS
*Fakultativní výlety: Montserrat, Andorra, Girona, jezero Banyoles, Besalú

Antoni Gaudí i Cornet (25. 6 1852 Reus u Tarragony – 10. 6 1926 Barcelona)
byl katalánský architekt, představitel Katalánského modernismu. Jeho nejvýznamnějšími stavbami se pyšní Barcelona. Mezi Gaudího nejznámější barcelonská díla patří chrám Sagrada Família. Gaudího návrhy jsou charakteristické jedinečnou osobitostí a důrazem na detail: velice často do svých plánů zahrnoval propracované mozaiky, vitráže, keramiku nebo tesařské a kovářské výrobky. Zároveň zavedl i nové techniky zpracování těchto materiálů, jako například metodu trencadís, tvorbu barevných mozaik z keramických střepů. Antoni Gaudí byl součástí katalánského modernistického hnutí, které dosahovalo největšího vlivu na přelomu 19. a 20. století, v mnohém však klasické modernistické tendence přesahoval. Jeho styl byl inspirován přírodními tvary a orientálními technikami. Své složité návrhy málokdy kreslil na papír, mnohem raději tvořil propracované trojrozměrné modely staveb, jejich částí a složité výzdoby. Gaudího tvorba se dodnes těší oblibě široké veřejnosti a obdivu současných architektů. Mezi lety 1984 a 2005 bylo sedm Gaudího staveb zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.
Právě v Barceloně architekt jakoby rozpohyboval celé město svými pozoruhodnými domy, které vyčnívají z řady běžných staveb - Casa Batlló (UNESCO) hraje mnoha barvami a díky nepravidelným tvarům působí, jako by se celá hýbala. Casa Mila (UNESCO) secesní stavba s prvky gotiky a baroka je poslední Gaudího světskou stavbou, po které už věnoval veškeré své architektonické úsilí gigantickému projektu Sagrada Família. Neopakovatelnou přehlídku Gaudího modernistických děl jen podtrhují vrcholná díla dalších architektů modernismu v Barceloně – Puige i Cadafalcha či Doménecha i Montanera, abychom jmenovali alespoň ty nejdůležitější.

Salvador Felip Jacint Dalí i Domenech (11. 5 1904 Figueres – 23. 1 1989 Figueres)
byl významný katalánský malíř, který se proslavil svými surrealistickými díly. Mezi pařížské surrealisty byl přijatý v roce 1929 po natočení filmu Andaluský pes, na kterém spolupracoval s Luisem Bunuelem. Později se ovšem se surrealistickým hnutím rozešel, protože jej považovali za příliš komerčního umělce. Mnohé jeho obrazy jsou založeny na snové imaginaci. Předměty každodennosti na nich dostávají nezvyklé formy, tak jako např. rozteklé hodinky na obraze Persistence paměti. Obrazy vzniklé po 2. světové válce jsou klasičtější a v důsledku Dalího příklonu ke katolictví mívají náboženské náměty. Jeho obrazy se vyznačují pečlivým kresebným zpracováním a smyslem pro realistický detail. Používal výrazné barvy. Kromě malby a kresby se Dalí také zabýval grafikou, vytvářel sochy, ilustroval knihy, navrhl parfém, šperky, pro divadelní představení navrhoval kostýmy a scénu. Napsal rovněž libreto k baletu a několik autobiografických a beletristických knih. Názory na vlastní tvorbu formuloval v několika studiích a manifestech.
Největší kolekci Dalího prací lze nalézt v muzeu Dalí ve Figueras: tohle je svět, v němž se může úplně vše. Už samotná budova muzea Salvadora Dalího vypadá jako z fantaskních snů. Na střeše růžového hradu, nejsurrealističtější stavby světa, se střídají jako ozdoby vejce a sošky připomínající filmového Oscara. Celkem se zde nachází více jak 1500 děl tohoto slavného umělce.

Joan Miró i Ferra (20. 4 1893 Barcelona – 25. 12 1983 Palma de Mallorca)
byl katalánský malíř, sochař a keramik. Narodil se ve starobylé katalánské rodině zručných řemeslníků. Jeho otec byl majetným zlatníkem v srdci staré Barcelony. Zjednodušením struktur obrazu se Miró dostává do období tzv. snových maleb. Potlačuje dokonce symboly, vytváří nový styl abstrakce, popisuje své sny z pamětí. Jeho malby jsou plné napětí mysteriozní kosmické události, neodvolatelného setkání forem, které přibližují katastrofu nebo zjevení, vše se stává bez předstírání. Jeho malby jsou často zjednodušeny až do užití pouhé černé a bílé, pozadí dělá dojem atmosférické vzdálenosti, snových setkání, tance v nekontrolovatelných sílách přírody. Miró také ve svých 'snových malbách' používá pod vlivem Apollinaira kaligramu. Barcelonské muzeum Fundació Joan Miró je věnováno modernímu umění: budovy muzea stojí u paty vrchu Montjuic, v blízkosti Museu Nacional d’Art de Catalunya. Uchovávají kolem 10.000 maleb, kreseb, soch, divadelních rekvizit a koberců Joana Miróa, od raných kreseb z roku 1901 až po pozdní velkoformátové malby. Na střešní terase jsou vystaveny sochy umělce. Kromě toho se zde pravidelně konají výstavy současného umění. Základem sbírky byl velký dar Joana Pratse nadaci. Miró strávil nejdůležitější léta svého mládí v Barceloně.

Stravování: polopenze

Polopenze – snídaně a večeře formou švédských stolů

Doprava: autokarem

nástupní a svozová místa zdarma Praha, Beroun, Hořovice (Žebrák), Rokycany, Plzeň, Brno, Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Jihlava (Pávov), Humpolec

Ubytování: hotel ***

Ubytování je zajištěno na pobřeží Costa Brava/Maresme v hotelu *** nedaleko pláže ve 2lůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. Možno zajistit ubytování 3.osoby na přistýlce. Dítě do 12 let na přistýlce sleva 2500 Kč.

Program zájezdu

1. den: Odjezd z ČR v dopoledních hodinách.
2. den: Příjezd na pobřeží Costa Brava/Maresme, nedaleko Barcelony, v odpoledních hodinách ubytování, volný program, možnost koupání, večeře.
3. den: Snídaně, celodenní výlet do Barcelony - Barcelona gotická – úvodní prohlídka nás seznámí zejména se středověkými památkami té historické části středu města, která je ohraničena na straně jedné pověstnými Las Ramblas a na straně druhé Passeig Picasso, výstavními třídami ubíhajícími od Plaza Catalunya k moři. Právě zde se od 12. století, kdy se Barcelona stala nejdůležitějším centrem území Aragonské koruny, přelévaly historické okamžiky města a celé země, zde vznikaly odvážné projekty chrámů a kostelů, městských paláců, zde se rozhodovalo o osudu země v kontextu evropských i světových událostí (Gotická čtvrť, exteriér katedrály Svaté Eulálie, čtvrť El Born, kostel Santa María del Mar). Odpoledne volný program, který je možno využít k návštěvě Poble Espanyol - španělské vesnice, jedinečného skanzenu na úpatí vrchu Montjuic, kde jsou představeny jednotlivé regiony Španělska od bílých a něžných andaluských uliček po vznosnou gotiku bohaté Kastilie, to vše s bodegami, kde se připravují tradiční pokrmy té které lokality či je představena typická řemeslná výroba daného regionu, nebo úžasné L´Aquarium, jedno z největších mořských akvárií v přístavu Port Vell s 80 metrů dlouhým skleněným tunelem, kde můžete pozorovat bohatý podmořský život Středozemního moře, s 21 samostatnými nádržemi reprezentujícími ukázky podmořského života snad všech vodstev světa. Návrat na ubytování, večeře.
4. den: Snídaně, odjezd do Cadaqués, malebného přístavního městečka, obklopeného přírodní rezervací Cap de Creus, fascinující krajinou, jež je perlou katalánského pobřeží Costa Brava. Toto místo si oblíbilo mnoho umělců (Salvador Dalí, Pablo Picasso, Joan Miró, Walt Disney, André Breton, Federico García Lorca a jiní), na jeho okraji v zátoce Port Lligat leží Dalího dům, kde umělec žil a tvořil. Mořská zátoka zde volně přechází přes úzkou pláž hned k malebné promenádě rámované typickou středomořskou architekturou bílých domů s modrými a zelenými okenicemi a vše v úzkých uličkách s bohatou květinovou výzdobou směřuje k dominantě městečka – baroknímu kostelu Santa María, který si v 17. století vystavěli místní rybáři. Odpoledne přejedeme do Figueras k návštěvě slavného Teatre – Museu Dalí (muzeum Salvadora Dalího), které Dalí ve svém rodném městě založil. Návrat na ubytování, večeře.
5. den: Snídaně, pobyt u moře, individuální volno, večeře. Fakultativní výlet Montserrat: návštěva fascinujícího pohoří Montserrat, tamní klášterní komplex Benediktinů a bazilika je nejvýznamnějším poutním místem Katalánska (nadmořská výška 726 metrů). Nejdříve si prohlédneme celý areál – opatství, klášter a zejména goticko-renesanční baziliku s černou sochou Panny Marie Montserratské – patronky Katalánska. Pak se již můžeme vydat jednou z pěších procházek křížových cest, či vyjet zubačkou až na vrchol Sant Joan a kochat se překrásnými přírodními scenériemi při pohledech do údolí řeky Llobregat, odpoledne návrat na ubytování, možnost koupání, večeře.
6. den: Snídaně, pobyt u moře, individuální volno, večeře.
7. den: Snídaně, po poledni odjezd do Barcelony – Barcelona modernistická – zastavíme se u nejznámější stavby geniálního katalánského architekta Antoni Gaudího – chrámu Sagrada Família. Panoramatická cesta městem nás dále zavede k bývalé aréně býčích zápasů, Arc de Triomf, na náměstí Placa Catalunya, Passeig de Grácia (s Gaudího domy Casa Batlló, Casa Milá - La Pedrera, nejvýznamnějšími modernistickými památkami města), až k slavnému Camp Nou - stadionu FC Barcelona (fakultativně prohlídka Camp Nou Experience Tour - hlavní tribuna, VIP zóna, mix zóna, tiskové středisko, šatna hostů, hrací plocha - trávník, komentátorská stanoviště, muzeum s trofejemi - poháry, zlaté míče, zlaté kopačky…). Dále budeme pokračovat k náměstí Placa d´Espanya, Palau Nacional, olympijskému stadionu na vrchu Montjuic, kde se zastavíme, abychom si vychutnali nádhernou vyhlídku na celé panorama města i s přístavem, Královské loděnice, památník Kryštofa Kolumba. Pak nás čeká individuální volno k prohlídce středu města - např. moderní přístav sportovních lodí, slavné ulice Las Ramblas s pouličními umělci a živými sochami s přilehlým náměstím Placa Reial a tržnicí la Boquería. Večer se zúčastníme jedinečného večerního představení pod širým nebem - Barcelonské fontány - hra hudby, barevných světel a vody, úplně jiný a přesto zase nádherný pohled na noční Barcelonu. V nočních hodinách návrat na ubytování.
8. den: Snídaně, pobyt u moře, individuální volno, večeře. Fakultativní výlet Girona Besalú: odjezd do Girony, města doslova dýchajícího středověkou historií, s jednou z nejzachovalejších středověkých židovských čtvrtí El Call, hradbami a krásnými románskými kostely (San Pere de Galligants a Sant Nicolau). Za prohlídku stojí Arabské lázně z 15.století. Zlatým hřebem bude jistě návštěva románské a gotické katedrály Santa Maria de Girona s jedinečnou klenotnicí a klášterem z románského období. Katedrála má nejširší chrámovou loď na světě se šířkou 22 metrů. Snad nejkrásnější procházka je po středověkých hradbách, které si vybrali filmaři jako kulisu pro scény z kultovního seriálu Hra o trůny. Právě z nich se otevírají ty nejkrásnější pohledy na celé město. Jedinečným kontrapunktem těchto obrázků jsou pak městské scenérie mostů a barevných fasád domů na nábřeží řeky Onyar. Po poledni odjezd do vnitrozemí, krátká zastávka u jezera Banyoles (největší katalánské přírodní jezero, romantická scenérie, centrum vodních sportů – dějiště veslařských soutěži Olympijských her Barcelona 1992). Pokračujeme do Besalú, nádherného středověkého města s románským kostelem Sant Vicenc a pozůstatkem benediktinského kláštera Sant Pere, prohlédneme si unikátní stavbu opevněného románského mostu přes řeku Fluviá. Návrat na ubytování, večeře.
9. den: Snídaně, pobyt u moře, individuální volno, v odpoledních hodinách odjezd do ČR.
10. den: Příjezd do ČR v odpoledních hodinách.

Jachty v okolí