Cestujte a poznávejte s námi svět

Španělské pobřeží a Costa Blanca

Na moři se pohupují dřevěné bárky místních rybářů, vlny se tříští o skalnaté pobřeží, slunce rozpaluje zlatý písek v tichých zátočinách...
18. června 2021
Poslat emailem

Rozmanité pobřeží Španělska

Na sytě modrém moři se pohupují dřevěné bárky místních rybářů, vlny se tříští o skalnaté pobřeží, slunce rozpaluje zlatý písek v tichých zátočinách. Na vyvýšených skaliscích nad mořem ční starobylé kamenné hrady a věže, které pobřeží stráží po dlouhá staletí...

A koupání? Pobřeží Španělska uspokojí snad každého, protože je při své délce natolik rozmanité, že si zde najde to své jak turista samotář, tak i milovník celodenní zábavy a společenského života... Španělsko poprávu patří mezi letní destinace číslo jedna a jeho písčité pláže nabízí luxusní koupání od jara až do pozdního podzimu.

Dovolená u moře

Znáte oblast Costa Blanca?

Název Costa Blanca označuje přes 200 km dlouhé pobřeží španělské provincie Alicante. Kilometry širokých písečných pláží, impozantní útesy, borovicové lesy, mandloně, olivovníky a pomerančovníky – to vše vytváří charakteristickou atmosféru pobřeží Costa Blanca.

Největšími letovisky oblasti jsou bezesporu Alicante a rychle se rozvíjející Benidorm. Navštívit můžete také města Denia, Jávea, Benissa, Moraira, Calpe, Altea, Villajoyosa, Guardamar, Santa Pola nebo Torrevieja.

Na severu přechází Costa Blanca v Costa dels Tarongers, na jihu v Costa Cálida.

Město Calpe v provincii Alicante na Costa Blanca

Alicante, největší letovisko oblasti

Alicante je velice oblíbenou letní destinací a zároveň jedním z nejrychleji rostoucích měst ve Španělsku. Turisté sem přijíždějí za odpočinkem i poznáváním zdejších památek.

Vysoko nad městem se na hoře Benacantil majestátně tyčí Hrad sv. Barbory, který je spolu s městským přístavem pod ním dominantou města. Hlavním kostelem a zároveň sídlem biskupa je Katedrála sv. Mikuláše (Concatedral de San Nicolás de Bari) ze 17. století. Za zmínku stojí i gotický Kostel Panny Marie, který je místní nejstarší památkou. Kromě dalších pamětihodností můžete v Alicante navštívit také mnoho muzeí.

Bouře nad přístavem Alicante

Supermoderní Benidorm

Benidorm je o moderní město s mrakodrapy a bulváry, díky nimž se mu také někdy přezdívá „Španělský Manhatten“. Letovisko má v přepočtu na jednoho obyvatele nejvíce výškových budov na světě. Převyšuje je jen 1406 metrů vysoká hora Puig Campana, která se nachází nedaleko a která je jednou z nejpůsobivějších hor na pobřeží Costa Blanca. Ačkoliv do šedesátých let minulého století byl Benidorm jen malou vesničkou, teď vítá miliony turistů ročně.

Ve středu benidormského zálivu se nachází skalnatý útes Canfali, který rozděluje pobřeží na dvě oddělené pláže: Levante a Poniente. Celková délka pobřeží činí cca 5 km. Alicante.

Pobřeží a pláž letoviska Benidorm, Costa Blanca

Starodávné vesničky provincie Alicante

Za návštěvu v okolí pobřeží Costa Blanca stojí vesničky a starodávné osady, umístěné v kopcích ve vnitrozemí provincie Alicante.

Vesnička Gata de Gorgos je centrem košíkářství a výroby nábytku a předmětů z rákosu, sítiny či bambusu. Také je známa pěstováním hroznů a mandlí. Žije v ní cca 5000 stálých obyvatel. Krásným zážitkem bývá zastávka ve vsi Guadalest, která má pouhých 190 stálých obyvatel. Domky jsou rozprostřeny v nejvyšších partiích skalnatého terénu a je z nich krásný pohled do údolí. V obci se nachází hrad, barokní katolický kostel a různá muzea. Při procházce údolím Valle del Pop se můžete zastavit ve vesnicích Lliber a Xaló (Jalon) a ochutnat místní víno. Každé sobotní ráno se zde konají středověké trhy. Město Callosa d'En Sarria je známo svými vodopády.

Pobřeží Costa Blanca

Palmový ráj a ostrov Tabarca

Městu Elx (Elche) se také přezdívá Evropský palmový háj – to proto, že se v něm nachází sad Palmeral of Elche s více než 200 000 palem. V roce 2000 bylo toto území zapsáno na seznam UNESCO. Kromě něj stojí za návštěvu také palác Altamira, arabská pevnost La Calahorra a mnohé další památky.

Kromě vesniček a měst můžete navštívit také ostrov Tabarca, který leží jihovýchodně od města Santa Pola. Ostrov je 2 km dlouhý a cca 400 m široký. Kolem pobřeží vede cesta, kterou ho můžete obejít a vychutnávat si krásu pobřežní krajiny. Na ostrov jezdí lodě z měst Alicante, Santa Pola, Guardamar a Torrevieja.

Palmový ráj Elche v provincii Alicante

Promenády a pláže Alicante

  • V Alicante se nachází jedna z nejpříjemnějších promenád ve Španělsku - Explanada de Espana. Promenáda je lemována palmami a na její vydláždění bylo použito 6,5 milionů kusů mramoru. Na jejím konci najdete památník od umělce Marka Herscha, který stále ve městě žije. Promenáda je místem, kde se obyvatelé města po večerech setkávají, a také místem vhodným pro konání koncertních představení.
  • Alicante se také pyšní řadou nádherných písčitých pláží, které se svojí vybaveností řadí k nejlepším ve Španělsku: Playa San Juan, Cala Palmera, Cala de los Cantarales, Cala de los Judios, Playa de la Almadraba, Playa de la Albufereta, Playa del Cocó, Playa del Postiguet a Playa El Saladar.