Zábava & hry

Prověřte své znalosti vybraných států Evropy. Do testu jsme vybrali 37 evropských zemí od největších po ty nejmenší. Poznáte je na slepé mapě? Rozeznáte od sebe pobaltské republiky? Nebo státy bývalé Jugoslávie? Nepletete si země Skandinávie? Procvičte si školní zeměpis!

Znáte státy Severní Afriky? Afrika je třetím největším kontinentem na světě. Její severní část je z větší části tvořena pouští Sahara a pokrývá území Maroka, Alžírska, Západní Sahary, Libye, Tuniska a Mauritánie. Jejími obyvateli jsou Berbeři. Do Severní Afriky dále patří Egypt, který územím na Sinajském poloostrově zasahuje i do Asie, a dále Súdán, Mali, Mauretánie, Niger a Čad.

Znáte světové společenství států zvané G20? G20 je uskupení největších ekonomik světa. Patří do něj 19 zemí a Evropská unie jako jednotný vnitřní trh. Celkově ekonomiky G20 představují 85% světového hrubého domácího produktu, 80% mezinárodního obchodu a 2/3 světové populace. Setkání členů G20 probíhá jednou ročně.

Otestujte svoji znalost zemí jihoamerického kontinentu. Jižní Amerika dostala jméno po italském cestovateli a objeviteli Amerigo Vespuccim. Největším a nejlidnatějším státem Jižní Ameriky je Brazílie, která je zároveň pátou největší zemí na světě. Ačkoli bylo území Jižní Ameriky po několik minulých staletí pod nadvládou Španělů a Portugalců, dnes se zde nachází 12 nezávislých států a 3 závislá území (Falklandy, Jižní Georgie, Francouzská Guyana).

Spojené státy americké mají 50 členských států, jejich nalezení na slepé mapě může být velkým oříškem. Vyzkoušejte si jak jste na tom a nezapoměntě pravidelně procvičovat, jen tak si státy USA správně zapamatujete.

Mezinárodní organizace zemí vyvážejících ropu založená v roce 1960 v Bagdádu, se sídlem ve Vídni. Organizace OPEC kontroluje zhruba jednu třetinu ropné produkce na světě. Vyzkoušejte slepou mapu zemí, které patří do organizace OPEC.

Zhruba čtrvtina celosvětové populace jsou muslimové, kteří žijí převážně v islámských zemích, ve státech v nichž je islám státním náboženstvím nebo v sekulárních státech. Tato slepá mapa islámských zemí obsahuje 9 čistě islámských států, najděte je na slepé mapě světa.

Procvičování slepé mapy Evropy v angličtině. Dva testy v jednom, hledání zemí ve slepé mapě a navíc v anglickém jazyce. V testu je připraveno 38 zemí Evropy od nejmenších po největší. Test můžete kdykoli ukončit nebo začít znova.