Cestujte a poznávejte s námi svět

Antálie, nejkrásnější pláže Turecka

Antálie je jedním z nejvyhledávanějších turistických resortů Turecka. Kromě nádherného koupání nabízí i nespočet míst pro poznávání a turistiku.
15. září 2021
Poslat emailem

Perla Turecké riviéry

Antálie leží na pobřeží Středozemního moře v jihozápadním Turecku. Jedná se o hlavní město provincie Antalya. Antálie je umístěna na útesech a obklopena horami. Díky vysokým investicím a rozvoji, který začal v 70. letech minulého století, se město stalo světoznámým turistickým letoviskem.

Počet obyvatel města Antálie se neustále zvyšuje - při sčítání lidu v roce 2010 zde žil již více než jeden milion lidí. Zdrojem jejich obživy je především turismus, zemědělství, obchod a lehký průmysl. Pěstují se tu zejména citrusové plody, banány, olivy, bavlna a květiny.

Pláže Antalye

Historické památky na každém kroku

Hlavním lákadlem, na které Antálie vábí turisty, je Kaleiçi, zrekonstruované centrum města, které neztratilo nic ze svého historického charakteru. Staré město je uspořádáno kolem přístavu. Nacházejí se tu úzké dlážděné uličky se starými tureckými a řeckými domy, které nyní slouží většinou jako hotely, obchody se suvenýry či restaurace.

Na hlavním náměstí Cumhuriyet Square se příležitostně konají různá představení a výstavy pod otevřeným nebem. Moderní stavby jsou umístěny mimo centrum, často podél pobřeží, nad plážemi Konyaalti a Lara.

Chlapec ve škole

Skvosty staré architektury

Mezi nejkrásnější památky patří (např. městské hradby, Yivli Minare – „flétnový minaret“ ze 13. století, Kesik Minare – „rozbitý minaret“, Hadriánovu bránu apod.) a navštívit také některé ze zdejších muzeí. Vzhled starých budov v centru města jistě ocení nejen milovníci architektury.

Město Antálie tvoří dále od centra pravidelně uspořádané ulice s vyššími budovami, ve kterých jsou umístěny obchody, banky a jiné instituce. Severně od Kaleiçi se nachází Şarampol, místo, kde obvykle nakupují obyvatelé Antálie. S větší vzdáleností od středu města přibývá chudinských domků.

Starověké památky města Perge

Provincie Antalya

Antalya je oblast mezi Středozemním mořem a pohořím Taurus. Jedná se o centrum tureckého turistického ruchu. Antalya kopíruje pobřeží v délce 657 km - to je poseto plážemi, přístavy a starobylými městy, včetně antického města Xanthos, které je zapsané na seznamu UNESCO.

78 % provincie Antalya tvoří hory, jejichž vrcholy se pohybují mezi 500 a 3000 m n. m. Nejvyšší hora, Akdag, dosahuje výšky 3025 metrů. Pohoří Taurus umožňuje nejrůznější formy sportovního vyžití – od raftingu, kanoistiky, jízdy terénními vozy, lovu, horolezectví a turistiky až po sledování ptačích populací či fotografování v přírodě.

Pobřeží Antalye s pohořím Taurus

Hory a pláže Antalye

Ve městě Belek si na své přijdou milovníci golfu. Potápění je zase vhodné v místech jako je např. Kemer, Side či Alanya.

45 km od města Antálie se nachází středisko zimních sportů, Saklikent. Lyžuje se zde od listopadu do května. Díky výborné poloze střediska si tedy můžete již hodinu po lyžování užívat v moři.

Dovolená u moře

Jak na to - ubytování v Antálii

  • ​Antálie je jedním z nejnavštěvovanějších letovisek nejen ve Středomoří, ale i na celém světě. Uvádí se, že do tohoto města zavítá 30 % všech cizinců, kteří navštíví Turecko. Antálie je na takové množství turistů náležitě připravena - je možné se zde ubytovat v různých typech ubytovacích zařízení od levnějších po ty nejluxusnější. Najdete tu téměř stovku pětihvězdičkových hotelů!
  • Hotelové komplexy různých kategorií se nacházejí na západní i východní pláži. Západní pláž Konyaalti se nachází blízko středu města a vstup na ni je volný. Přiléhá k ní park s restauracemi. Lara je relativně daleko od centra (cca 10 km na východ), můžete se do něj však lehce dopravit autobusy. Část této městské čtvrti stojí na útesech; na jejich konci se rozkládá dlouhá pláž s jemným pískem. Hlavní turistickou atrakcí v okolí Lary jsou 40 metrů vysoké vodopády Düdense.
  • Ubytování lze však nalézt i v samotném historickém centru v penzionech. Je spojeno s příjemnou atmosférou starého města, umožňuje každodenní procházky úzkými uličkami, poznávání zdejších památek i návštěvy místních restaurací.