Cestujte a poznávejte s námi svět

Brijuni, skrytá perla Chorvatska

Ostrovy porostlé bujnou vegetací, se skrytými zátočinami lákajícími k nerušenému odpočinku a koupání...
9. března 2021
Poslat emailem

Tisíce ostrovů Chorvatska

Spočítat ostrovy a ostrůvky kolem pobřeží Chorvatska je skutečně obtížné. Různé zdroje uvádějí různá čísla a ani sami Chorvaté v tom nemají jasno. Čísla se různí kvůli odchylkám v počtu menších útesů a skal, které je velmi obtížné zmapovat, a to i z leteckých snímků.

Kolem chorvatského pobřeží je tedy rozeseto přibližně 1200 ostrovů, z nichž většina je zcela neobydlených bez spojení s okolním světem, a tedy přístupná pouze jachtařům.

brač island, croatia, sunset

Národní park Brijuni

Brijunské ostrovy, nebo-li Brijuni (či také Brioni) se rozkládají západně od Istrijského poloostrova, pouhé 2 km od přímořského letoviska Fažana.

Největší se 14 ostrůvků, tzv. Veliki Brijun, byl v minulém století oblíbenou letní rezidencí prezidenta Tita. Z této doby také pochází prezidentský palác, největší komplex budov na ostrově, vystavěný podle projektu Josipa Plečnika. Dnes si zde můžete také zahrát golf, nebo navštívit zoologickou zahradu. Většina atrakcí je soustředěna právě na největším z ostrovů, po kterém Vás přepraví stylový vláček.

island, sea, croatia

Příroda s dotekem historie

Příroda se zde snoubí s historií, na ostrovech najdete četné pozůstatky antických a středověkých památek.

Zlatý věk zažívalo souostroví v dobách římského impéria, kdy na ostrovech vyrostla řada monumentálních paláců a vil pro majetné obyvatele Puly. Zříceniny těchto staveb nás svojí rozlohou a přepychem udivují dodnes.

Na konci 19. století na ostrovech vznikly luxusní přímořské lázně. Postupně zde byly vysazeny parky, zahrady a ostrovy dostaly svoji současnou podobu. V roce 1983 bylo souostroví Brijuni zejména kvůli bohaté vegetaci vyhlášeno národním parkem.

kastrum 3

Jak naplánovat plavbu kolem Brijuni

Plavbu na Brijuni je dobré začít v některém z pevninských přístavů (v Pule, Medulinu, Verudě, ...), nebo pokud jste o něco zdatnější, můžete vyplout přímo z Kvarnerského zálivu (z některého z ostrovů Krk, Cres, Lošinj). Pro rodiny s dětmi můžeme doporučit trasu s kratšími přejezdy kolem západního pobřeží Istrie, kde je stále se na co dívat.

V NP Brijuni je možné kotvit pouze v hlavním přístavu na ostrově Velký Brijun a přechodně v zátokách Cape Kamen, Lovorika Bay, Verige Bay, Sv. Mikul Bay nebo kolem ostrovů Sv. Jerolim a Kotež (Kozada). Západní strana souostroví není průjezdná.

island, sea, croatia

Víte, čím je souostroví Brijuni tak výjimečné?

  • Původní bohatá ostrovní vegetace, jejíž zásluhou získalo souostroví přízvisko "ráj na zemi", dodnes čítá více než 600 druhů středomořských rostlin. Mezi nejcennější se řadí původní vavřínové a cesmínové lesy. Od 19. století se zde ale usídlily i četné cizokrajné rostliny, například bambusy, cedry, eukalypty nebo sekvoje.
  • Na ostrovy se nedostanete autem. Pokud přijíždíte po pevnině, pak nejlepším spojením je lodní linka z protilehlého městečka Fažana, která se pluje téměř po celý den a plavba trvá pouhých 20 minut přes Fažanský průliv.
  • Na ostrově se pak můžete pohybovat vláčkem, který Vás pohodlně proveze všemi atrakcemi ostrova, což ocení zejména rodiny s dětmi.