Cestujte a poznávejte s námi svět

Dovolená Istrie

Istrie je jednou z nejoblíbenějších a nejlépe dostupných letní destinací. Nabízí krásné pláže, vysoké hory, překrásné výhledy i ruch letovisek Umag, Novigrad, Pula, Poreč, Vrsar nebo Rovinj.

Slunná Istrie, jak ji neznáte

Je rájem turistů, nejen z Čech, ale i z celé Evropy. Její pláže navštěvovali evropští císaři už v 18. a 19. století, její nádherné památky inspirovaly řadu dalších evropských staveb, významné osobnosti minulých i současných dějin zde vlastní letní sídla. Tolik se o ní mluví, že by nás možná ani nenapadlo, kolik skrytých krás a zajímavostí ještě stále zůstává neobjeveno. Pojďme se společně podívat na Istrii jinýma očima a připomeňme si, čím je Istria ještě výjimečná.

V nabídce dovolená Istrie najdete zejména ubytování s vlastní dopravou, ale i Istrii autobusem, nebo pronájem jachet.

Rovinj, Istrie, Chorvatsko

Je libo bahenní koupel?

Zřejmě málokdo by hledat na istrii termální a bahenní lázně. Istarske Toplice, kterým se dříve říkalo Terme Santo Stefano, jsou termálním zdravotním střediskem v istrijském vnitrozemí nedaleko města Gradinje. Lázně užívají horké sirné prameny, které jsou silně radioaktivní. Léčí se zde hlavně potíže pohybové a nervové soustavy.

Po relaxaci v lázních doporučujeme vyrazit na procházky do okolí, protože příroda kolem střediska (Chorvatsko Istrie) je skutečně nádherná. Nedaleko se vine řeka Mirna a nad ní ční na skalisku zřícenina Sv. Štěpán. Okolí je zalesněno bujnou vegetací.

Chorvatské moře

Limský záliv se zarývá do pobřeží

Jezdíte na Istrii pravidelně? A znáte přírodní rezervaci Limský záliv? Je to nádherný kout panenské přírody, který se ukrývá mezi letovisky Vrsar a Rovinj na západním pobřeží Istrie. Záliv se doslova zahryzává 9 km do istrijského vnitrozemí a tvoří kaňon s velmi strmými, místy až 150 m vysokými srázy. Břehy jsou porostlé bujnou vegetací, makchií a jehličnany. Záliv je velmi těžko dostupný pěšky, proto pokud jej budete chtít navštívit, využijte některou z výletních lodí. Sportovní lodě a jachty do zálivu bohužel nesmí, zřejmě pro klid měkkýšů (jedlých slávek a ústřic), kteří se zde chovají. Ochutnat je můžete ve vyhlášené restauraci na konci zálivu.

Chorvatské pobřeží

Světová pochoutka z oblasti Buzet

Ve vnitrozemí Istrie se rozprostírá úrodná oblast kolem městečka Buzet, která je proslulá raritní světovou pochoutkou. Ve zdejších lesích totiž rostou bílé lanýže, nejcennější houby na světě. Sezóna začíná zhruba v polovině září. V tomto období se zde každoročně koná řada tradičních akcí (např. Dny lanýžů) spojených s vystavováním a ochutnáváním těchto vzácných hub, na které se sjíždějí zahraniční turisté z celého světa, zejména pak z Itálie.

Hledáte-li klid, vydejte se do městečka Buzet mimo lanýžovou sezónu. Budete moci obdivovat gotické památky z období, kdy Istrii ovládali Benátčané.

Milovníkům horolezení doporučujeme navštívit Raspadalicu, centrum extrémních sportů, kde najdete na 20 lezeckých stěn.

Lanýže, nejcennější houby na světě

Chcete se dozvědět pár perliček a zajímavostí o krásné Istrii?

  • Nejmenší město na světě čítá pouhých 23 obyvatel. Je jím Hum, který se nachází ve vnitrozemí nad řekou Mirnou v severovýchodní části poloostrova. Celý Hum je vlastně jeden veliký skanzen s téměř neporušenými budovami z dávné minulosti.
  • Na istrijském pobřeží pobýval a tvořil světoznámý renesanční spisovatel Dante Alighieri, autor Božské komedie. Bral si odsud i inspiraci pro svá díla a říká se, že Peklo, část Danteho Božské komedie, se odehrává v istrijské Pule v době, kdy ve městě zuřil mor.
  • Nádherný amfiteátr v Pule je druhou nejnavštěvovanější památkou v Chorvatsku (po hradbách v Dubrovníku). Každoročně jej navštíví téměř 300 000 turistů. Stavba v době, kdy sloužila svému účelu, byla skutečně impozantní, vešlo se do ní 23 000 diváků. To je mimochodem ještě o 5000 diváků více než do naší pražské O2 arény.