Cestujte a poznávejte s námi svět

Hévíz, proslulé termální lázně

Největším klenotem celého Hévízu je termální jezero, které je největším biologicky aktivním termálním jezerem na světě. Prohlédněte si nabídku relaxačních pobytových zájezdů.
23. března 2023

Jezero je světový unikát

Místo zasvěcené relaxaci a odpočinku, kde se nikdy nespěchá a čas se zde neměří, nýbrž vychutnává... Hevíz jezero najdete uprostřed nádherné přírody plné lesů, vod a pestrobarevných květů... Pokud přemýšlíte o odpočinkové dovolené, vyrazte do Hévízu. Cesta z Prahy trvá přibližně 6-7 hodin (město je necelých 550 km), nachází se pouhých 6 km od jezera Balaton.

Klenotem lázní Hevíz je jezero, které je největším biologicky aktivním termálním jezerem vulkanického původu na světě. Jeho dno pokrývá léčebná rašelina a bahno (místy ve vrstvě až 7 metrů) a na hladině každoročně vykvétají stovky červených leknínů.

Světový unikát - jezero Hévíz

Symbolem jezera je leknín

Díky teplotě jezera, která se v létě pohybuje přibližně kolem 38 °C a v zimě neklesá pod 24 °C je zdejší fauna a flóra neprosto unikátní. Najdeme zde i řadu živočichů a rostlin, které se na území Maďarska jinde nevyskytují. Jedním z původních druhů je leknín bílý. V současnosti jej více než v samotném jezerě najdete v odtokovém kanále. Koncem 19. století byl do jezera vysazen indický leknín červený (původem z východní Indie), který je v současnosti nejrozšířenější a jeho nádherné barevné květy se staly symbolem jezera. Lekníny vykvétají pozdě v noci a zavírají se druhého dne dopoledne. Tuto skvostnou podívanou můžeme pozorovat od června do listopadu, kdy se jezero pokrývá stovkami květů.

Jaro na termálním jezeře Hévíz

Bohatá historie lázní Hévíz

Hevíz termály patří k nejstarším lázním a svým unikátním jezerem proslavily Maďarsko po celé Evropě. Historie začíná na konci 18. století, kdy v roce 1795 nechal hrabě György Festeticsna na jezeře vystavět první lázeňské budovy s plovárnou. Věhlas lázeňského místa rychle rostl, zprávy o zdejší zázračné vodě velmi rychle doletěly až do Vídně a dalších částí Evropy. Ve 20. století se lázně opět rozrůstají, jsou budovány lázeňské domy, hotely a restaurace a tradiční kulturní salón. V roce 1911 jsou Hevíz termály titulovány "osadou lázeňského typu" a v roce 1952 byl vyhlášen "lázněmi národního významu". Dnes je Hévíz jedním z nejznámějších lázeňských míst celé Evropy. V renovacích a rekonstrukcích města se průběžně pokračuje.
Termální jezero Hevíz

Tradiční léčebná kúra

Základem tradiční léčebné kúry v Hévízu je koupání. Sirná voda jezera je extrémně bohatá na minerální látky (zejména vápník a hořčík) a využívá se zejména na léčbu nejrůznějších problémů pohybového ústrojí (revmatismus, osteoporóza a další), při zánětech a bolestech kloubů a jiných problémech. Ideální je denně vydržet ve vodě přibližně 1,5 hodiny, samozřejmě v několika kratších intervalech. Mezitím je třeba vydatně odpočívat a zbavit se stresu, který je dnes nepřímou příčinou velké většiny zdravotních problémů.

A co dělat, když se Vám zrovna koupat nechce? Vypravte se na panoramatickou cestu Ochranným lesem kolem Hévízského jezera, navštivte rodový zámek Festeticsů ve městě Keszthely, vydejte se po cyklostezkách kolem Balatonu, nebo se po jezeře projeďte parníkem, ochutnávejte vynikající balatonská vína nebo místní speciality z vyhlášeného farmářského trhu v Hévízu.

Fotografie poskytla turistická centrála Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft.

Ozdravná kúra v jezeře

Čím je jezero v Hévízu tak unikátní?

  • termální jezero Hévíz - rozloha jezera činí přibližně 46 350 m²
  • jezero Hevíz je napájeno velmi silným pramenem s obsahem síry, rádia a dalších minerálů, jehož teplota se pohybuje kolem 40 °C
  • teplota vody v létě se drží mezi 36-38 °C, v zimě pak kolem 22-24 °C
  • lekníny jsou nejen ozdobou místa, ale také zpomalují ochlazování vody v jezeře Hevíz
  • díky velmi silnému prameni se voda v jezeře vymění každých přibližně 72 hodin
  • ubytování Hevíz - lázeňské hotely střední až nejvyšší kvality s polopenzí až all inclusive