Cestujte a poznávejte s námi svět

Krakov, perla střední Evropy

Sídlo polských králů od roku 1978 zapsané na seznam UNESCO...
2. října 2019

Jedno z nejstarších a nejkrásnějších polských měst je jedinečné a okouzlující. Historickou atmosféru Krakova pocítíte doslova na každém kroku. Dominantou města je královský hrad Wawel s gotickou katedrálou, který byl spolu se starým městem zapsán roku 1978 na seznam Světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu. Krakov byl až do konce 16. století hlavním městem Polska. I poté, co se metropolí stala Varšava, zůstal Krakov korunovačním místem polských králů. Městu se naštěstí vyhnuly válečné katastrofy minulého století, většina památek se dochovala v perfektním stavu až do současnosti.

Město králů Krakov je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů střední Evropy, klenotnice památek a historických skvostů, kulturní centrum regionu. Je hlavním městem Malopolského vojvodství, které zaujímá jižní oblast Polska u hranic se Slovenskem. Mnozí Krakov označují za nejkrásnější polské město.

KrakovCo musíte v Krakově vidět

Legendární královský hrad Wawel byl postaven na počátku 11. století Boleslavem Chrabrým a svůj politický a kulturní význam neztratil ani poté, co se statut hlavního města přesunul do Varšavy. Hrad byl ve 14. století přestavěn na krásný gotický zámek, ovšem v roce 1499 vyhořel. V 15. století byl znovu rekonstruován a získal renesanční podobu, kterou můžeme obdivovat dodnes. Ačkoli většinu devastujících ran hrad přestál, přesto byl za švédských válek vykraden a za nacistické okupace využíván jako sídlo nacisty Hanse Franka. Naštěstí ale vše přežil a dnes jej již můžete obdivovat po kompletní rekonstrukci v plné kráse.

Těsně vedle hradu najdete i katedrálu sv. Stanislava a Václava, součástí hradu je známá rotunda sv. Felixe a Adaucta.

Pokud navštívíte Krakov, neměli byste opomenout na tradiční židovskou čtvrť Kazimierz, která se rozkládá mezi Wawelem a řekou Vislou. Najdete zde řadu synagog, řadu historických budov (např. rituální židovskou lázeň - mikve), nejstarší židovský hřbitov v Krakově a jiné.

Na rozlehlém náměstí Rynek Glowny najdete řadu renesančních a barokních měšťanských domů a paláců.

Krakov, centrum vzdělání a kultury

Krakov je poprávu považován za kolébku polské kultury. Je zde 28 muzeí a 3 univerzity. Nejznámější z nich - Jagellonská univerzita - byla založena v roce 1364, pouhých 16 let po naší pražské, a je tak druhou nejstarší univerzitou ve střední Evropě. Má téměř 50 tisíc studentů a nyní celkem 15 fakult. Největší rozvoj zažila v 15. a 16. století, kdy její věhlas daleko přesahoval hranice země. Na univerzitě studovala řada velkých osobností, třeba astronom Mikuláš Koperník, nebo papež Jan Pavel II.

Kdy vyrazit do Krakova

Polsko je země rozlehlá, na severu omývaná chladným mořem, z východu ovlivněna syrovým podnebím východní Evropy. Počasí v různých místech země může být proto velmi odlišné co do teploty i množství srážek. Jižní regiony Malopolsko a Slezsko nicméně těsně sousedí s našimi severními hranicemi, takže počasí zde bývá velmi podobné tomu našemu. Pro pohodovou návštěvu s prohlídkou města je asi nejideálnější pozdní jaro, kdy dny ještě nejsou tak horké, ale slunce dostatek.

Adventní Krakov

Poslední dobou je Krakov stále oblíbenějším cílem pro předvánoční zájezdy. V době adventu se totiž obleče do tisíce světel a překrásných barev Vánoc, v ulicích voní místní speciality a zní tóny vánočních písní a na adventních trzích můžete nakoupit vše v duchu starých vánočních tradic.

  • Většinu z více než 6000 historických památek najdete ve čtvrti Stare miasto.
  • V roce 1850 byl Krakov zničen požárem, padlo tehdy téměř půl města.
  • Na Wawelském návrší najdete Dračí jámu (Smocza Jama), kde podle pověsti rytíř Krak zabil draka. Město, které na tomto místě vyrostlo, pak bylo po tomto rytíři pojmenováno.