Cestujte a poznávejte s námi svět

Květinové slavnosti

Omamná vůně, harmonie barev a romantika tisíce květů ve Vás zanechají nezapomenutelný zážitek...
23. března 2023

Svátky květů jsou snad nejkrásnější oslavou jara, jakou si můžete představit. Omamná vůně, harmonie barev, okouzlující výzdoba ze stovek tisíc květin ve Vás zanechají nezapomenutelný zážitek. Toto téma jsme do našich tipů zařadili záměrně, protože si myslíme, že kromě nejznámějších slavností v Holandsku, či na Madeiře, se všeobecně málo ví, že květiny jsou oslavovány i v řadě dalších zemí, kde byste to možná ani nečekali.

Květinové slavnosti v Evropě

Květinových festivalů, výstav a trhů se po celé Evropě i ve světě koná nespočet. ​K nejznámějším akcím bezesporu patří slavnosti na Madeiře nebo květinová korza v Holandsku. Od jara do podzimu ale můžete navštívit desítky dalších akcí v Rakousku, Belgii, Itálii, Německu, Maďarsku a jinde. Vzpomeňme třeba na francouzské festivaly voňavého jasmínu v Grasse a citróny v Mentonu, na červnový festival v La Orotava na ostrově Tenerife, na výstavy orchidejí v Drážďanech a ve francouzském Mentonu, na světoznámou zahradní výstavu BUGA, která se koná od jara do října po celém Německu a další. Exotickou inspiraci může přinést Japonsko v květu něžných sakur, tulipány v Istanbulu a jiné.

Madeira, ostrov věčného jara

Začněme na subtropické Madeiře, které se s oblibou přezdívá "Ostrov květin", protože její příznivé klima uprostřed Atlantiku poskytuje rostlinám ty nejlepší podmínky po celý rok. Na Madeiře se slaví kde co, ovšem květinový festival v hlavním městě Funchal již dosáhl opravdu světového věhlasu. Každý rok na jaře se celý ostrov připravuje na květinové šílenství, které vrcholí květinovým průvodem s živou muzikou a desítkami živých představení. Ulice jsou zaplněny pestře oděnými účastníky, tančí se a projíždějí alegorické vozy. Děti přinášejí květinu k symbolické Zdi naděje. V ulicích postávají a občerstvují se tisíce přihlížejících návštěvníků.

Holandsko, květinová velmoc

Řekne-li se Holandsko, většině lidí se vybaví větrné mlýny, sýry a ... tulipány. Každým rokem zde vykvete více než dvě miliardy těchto nádherných květů, a to jen tak na poli, podobně jako my pěstujeme obilí nebo kukuřici. Jedním z nejznámějších květinových parků je holandský Keukenhof, přezdívaný Zahrada Evropy, kde můžete obdivovat jejich nádheru po celý rok. Po celém Nizozemí se na jaře a v létě konají květinová korza s průvody alegorických vozů, které Vám doslova vezmou dech. Množství květů použitých při jejich výzdobě je naprosto ohromující a šplhá do milionů. Největší z akcí zažijete v jižním Holandsku ve městečku Zundert. Již tradičně v první zářijovou neděli tudy prochází průvod alegorických vozů, s živou hudbou, který je opravdu nezapomenutelný.

Slavnost květů v Londýně

Britské zahradnické umění se představí každoročně na největší květinové akci v Hampton Court Palace v Londýně. Světoznámou atrakcí je zdejší labyrint z živého plutu, který nyní dosahuje délky 800 metrů.

Okouzlující růže v Rakousku

Rakouské městečko Baden u Vídně je známé svým Rozáriem. V červnu se zde každoročně koná slavný Růžový festival, kde mohou návštěvníci obdivovat na 600 druhů růží a více než 20 tisíc růžových keřů. Pro milovníky těchto květů je to nezapomenutelný zážitek.

Květinové koberce v Belgii a Itálii

Trochu jiný zážitek přinášejí květinové koberce ze statisíců živých květů pokrývající plochy náměstí a ulic. Nejznámějším je pravděpodobně květinový koberec, který vzniká vždy jednou za dva roky na náměstí Grand Place v Bruselu. V loňském roce vyl vytvořen z begónií a jiřinek a oslavoval výročí japonsko-belgického přátelství.

  • Květinové vozy slavného holandského květinového korza zdobí přes 1,5 miliónu hyacintů a další statisíce tulipánů a narcisů.
  • Madeira je největším vývozcem orchideí na světě. A protože má ideální stálé klima, vyskytuje se zde i nejvíce endemitských rostlin v Evropě a velkou vzácností jsou i vavřínové lesy, které v takovém rozsahu (pokrývají asi 150 km2) nenajdeme nikde jinde na světě.