Cestujte a poznávejte s námi svět

LÉTO A VODA na Znojemsku

Znojemsko je rájem pro milovníky vody a vodních sportů. Patří k nejteplejším regionům u nás s ideálními podmínkami pro koupání a relaxaci...
21. června 2024

Znojemsko, ráj pro milovníky vody

Znojemsko patří k nejteplejším regionům České republiky. Je vyhlášenou rekreační oblastí s naprosto ideálními podmínkami pro letní dovolenou u vody. Na své si tu přijdou jak zastánci přírodního koupání, tak příznivci koupališť a vodních atrakcí, wellness center v prvotřídních hotelích, ale i vodáci a milovníci vodních sportů.

Vodácky splavná DYJE

Pro vodáky je na Znojemsku lákadlem klidná a mírná řeka Dyje, vhodná i pro rodiny s dětmi nebo vodácké začátečníky. Profesionální zázemí najdou pod hrází Znojemské přehrady ve Vodáckém centru Stará vodárna Znojmo, kde je půjčovna lodí a veškerého vodáckého vybavení, ale i jedno z vodáckých tábořišť. Další jsou pak po proudu v Krhovicích a v Hrádku.

Více o Znojemsku

Vodácky splavná Dyje

Vranov, absolutní jednička

Absolutní jedničkou v nabídce přírodních koupacích míst Znojemska, je Vranovská přehrada, výstižně přezdívaná "Moravský Jadran". Leží jen 20 km západně od Znojma a sousedí s Národním parkem Podyjí. Mohutná přehradní hráz i dominanta přehrady – Bílá visutá lávka přes Švýcarskou zátoku – spojují starobylé městečko Vranov nad Dyjí s rozlehlou rekreační zónou. Té vévodí Vranovská pláž – prázdninový resort, jehož provoz však s koncem prázdnin zdaleka nekončí.

Vranovská přehrada slaví 90 let!

Letos uplyne 90 let od zprovoznění Vodní nádrže Vranov a odstartování rekreačního věhlasu "Moravského Jadranu". A slavit se bude po celou sezónu! Program je pro návštěvníky připraven až do konce října 2024!

Vranovská přehrada

Nekonečné možnosti koupání

Další možnost koupání v přírodě se nabízí v dalších vodních nádržích v regionu - v Horních Dunajovicích, ve Výrovicích nebo v Jevišovicích. Zdejší přehrada je dokonce jednou z nejstarších ve střední Evropě.

Kdo dává přednost vodě v bazénech, může využít řadu městských a obecních letních plováren a venkovních koupališť: Městská plovárna Louka (Znojmo), krytý Bazén Louka (Znojmo), Koupaliště Pohoda (Únanov), koupaliště v Moravském Krumlově.

Letní bazénové osvěžení pod širou oblohou se ale nabízí i v řadě menších měst a obcí Znojemska - v Miroslavi, ve Vrbovci, v Mramoticích, v Hlubokých Mašůvkách a jinde.

Více o Znojemsku

Vodní ráj Znojemsko

Zážitky a řemesla

Léto u vody se dá strávit nejen koupáním a vodními sporty, ale i získáváním nových vědomostí a zážitků spojených s vodou. Anebo objevováním starých řemesel, které by se bez vody neobešly. Vodní mlýn ve Slupi najdete jen pár kilometrů jihovýchodně od Znojma. Jde o unikátní Národní kulturní památku ve správě Technického muzea v Brně. S tradičním způsobem ruční výroby papíru se můžete seznámit v Ruční papírně "Stará škola" v Želeticích severně od Znojma.

A kdo hledá vodní kratochvíle zejména pro děti, tomu se určitě bude líbit ve Vodním světě, který je jedním z mnoha lákadel rozlehlého rodinného zábavního areálu V ´RUN OFF´ Park ve Vranově nad Dyjí. Bývalý zámecký statek zde byl přeměněn v krásné interaktivní hřiště v přírodě, kde je vše inspirované přírodou a životem na venkově. Dalším místem, kde se dětem líbí, je Merlinův dětský svět, který je součástí obřího obchodně-zábavního centra Family City na hraničním přechodu Chvalovice-Hatě.

Mlýn ve Stupi

Co o Vranovské přehradě možná nevíte...

  • Hráz přehrady je dlouhá 292 m a vysoká úctyhodných 60 m. Délka celé přehrady je téměř 30 km!
  • Podle rozlohy je Vranovská přehrada 10. největší vodní nádrží v České republice.
  • Pozornost u Vranovské pláže poutá hudební bar na vodě Pařník, který má stálé kotviště jen pár metrů od břehu.
  • Po celou sezónu brázdí hladinu Vranovské přehrady vyhlídkové a linkové lodě Lodní dopravy Vranov. Vyplouvají od přehradní hráze a dovezou vás až pod hrad Bítov. Flotila společnosti čítá tři lodě s krásnými jmény Viktoria, Valentýnka a Poseidon.
  • Vyhlášený kemp Holiday Park – Vranovská pláž bývá pravidelně hodnocen jako jeden z nejlepších v republice.

Tato propagace turistické oblasti Znojemsko a Podyjí byla realizována za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

mmr cr rgb