Cestujte a poznávejte s námi svět

Mariánské Lázně a prameny v okolí

Relaxace těla, uklidnění mysli, blahodárné léčivé prameny... zažijte Mariánské Lázně v době adventu...

Lázně zvané Marienbad

Procházky mezi opadanými stromy v tichu lázeňských parků, bez zbytečných davů, jen s vlastními myšlenkami a okolní usínající přírodou... Tak nějak si představujeme pravou relaxaci v předvánočním čase rozjímání. Souhlasíte?

Mariánské Lázně jsou nejmladší z trojice známých západočeských lázní, lázeňství zde začalo vzkvétat až za doby císařovny Marie Terezie. První lázeňská budova se zde začala budovat u známého Mariina pramene až na konci 18. století. Podle tohoto pramene se začalo místu říkat "Marienbad". Oficiální status lázní získal Marienbad až v roce 1818.

Kolonáda Mariánské lázně

Napijte se na zdraví

I když ve městě a jeho okolí vyvěrá více než stovka léčivých pramenů, některé z nich jsou přece jen o něco známější. A to zejména proto, že se užívají k pitným kúrám. Mezi nejznámější patří třeba Rudolfův pramen, tradiční železitá kyselka s diuretickými vlastnostmi, nebo třeba Ambrožův pramen pojmenovaný podle opata Jeronýma Ambrože z kláštera v Teplé, který se o zpřístupnění pramenů veřejnosti snažil už v 18. století.

Léčivé prameny v Mariánských lázních

Desítky chutí v každé kapce

Přímo v lázeňském centru se nachází Karolinin pramen s vyrokým obsahem hořčíku. Máte potíže s ledvinovými kameny? Pak je pro Vás právě Karolinin pramen ten pravý.

Nejstarším užívaným pramenem v Mariánských Lázních je Křížový pramen. Nachází se v centru města. Své jméno dostal podle dřevěného kříže z 18. století, který stával v jeho blízkosti. Kvůli vysokému obsahu solí se mu také říkalo Solný pramen.

Zima v Mariánských Lázních

Slavný Mariin pramen

Jedním z nejdříve objevených blahodárných pramenů byl právě Mariin pramen. Místním byly známy jeho léčivé účinky dávno před samotným založením lázeňského místa. Jde o suchý vývěr oxidu uhličitého, tedy nejde o pramen v pravém slova smyslu. Dnes je veřejnosti nepřístupný, přesto je ale v lázních hojně využíván k léčbě onemocnění kloubů, páteře i některých chorob srdce. Také je stáčen jako přírodní minerální voda do lahví.

A čím si zasloužil svůj věhlas? V 18. století po něm bylo pojmenováno nově založené lázeňské město "Marienbad".

Krizovy pramen zima 1536x1114

Za památkami lázeňských kolonád

Mariánské Lázně nejsou jen minerální prameny, i když ty jsou základem prosperity města a poskytují prostředky k léčbě širokého spektra nemocí. Malebnou lázeňskou atmosféru dokreslují i historické altánky v parcích, zdobené kolonády, útulné restaurace a kavárny, které lákají na teplý punč či svařené víno. Mnohé z lázeňských pavilonů jsou skutečnými architektonickými skvosty, které stojí za vidění. Síla přírody ve spojení s moderní medicínou, to je základ zdraví a imunity, kterému věřili naši předkové po staletí.

Použité fotografie pocházejí z webu www.marlazne.cz, databanky fotografií města Mariánské Lázně“. Autoři fotogtafií: Databáze KISML, V. Simeonová.

Kolonáda Mariánské Lázně

Víte, kolik pramenů najdete v Mariánských Lázních?

  • Ve městě a okolí vyvěrá více než 100 minerálních pramenů s obsahem minerálních solí a oxidu uhličitého, povětšinou se označují jako "kyselky". Na území města Mariánské Lázně se přitom nachází více než 40 z nich.
  • Mezi nejvíce využívané (a také nejznámější) prameny patří: Rudolfův, Karolinin, Ambrožův, Lesní, Křížový a Ferdinandův pramen.
  • Méně známé prameny jsou rozeseté nejen po území města, ale i v jeho nejbližším okolí, např. Myší, Srnčí a Vlčí pramen, Balbínův, Antonínův, nebo dokonce Pirátův pramen a desítky dalších.