Cestujte a poznávejte s námi svět

Na kole až k moři

Přes hory, podél řek, malebnými údolími a úrodnými nížinami až na pobřeží moře, či oceánu...
2. října 2019

Jste vášniví cyklisté a rádi překonáváte sami sebe? Vydejte se cyklostezkami přes vysoké hory, malebnými údolími, podél řek až k mořskému pobřeží. Provedeme Vás několika úžasnými cyklostezkami, po kterých ujedete stovky kilometrů bez automobilového ruchu, užijete si krásné výhledy a navštívíte desítky zajímavých míst po trase.

Síť evropských cyklotras je v porovnání s jinými částmi světa skutečně bohatá. Nabízí všechny možné terény, přírodu i poznávání i skvělé gurmánské zážitky. Na kole můžete doslova procestovat půl Evropy, od severu k jihu, od východu k západu, podél pobřeží, či vnitrozemím. Dálkové cyklotrasy EuroVelo vytyčené Evropskou cyklistickou federací jsou opravdovou cyklistickou specialitou. Je jich celkem 14, propojují všechny evropské země a vytvářejí síť více než 70 000 kilometrů. Kromě toho můžete projet i desítky greenways a tisíce lokálních cyklostezek.

Od pramene Labe k Severnímu moři

Labská cyklostezka je českými turisty jedna z nejoblíbenějších dálkových cyklotras. Kopíruje tok řeky Labe a celou ji můžete zdolat za přibližně 14 dnů pohodové jízdy. Ať už plánujete cestu individuálně či s cestovkou, můžete využít převozu bagáže podle Vašeho itineráře, což Vám cestu značně zpříjemní. Stezka prochází několika národními parky - Krkonošským národním parkem, národními parky České a Saské Švýcarsko, při ústí národním parkem Wattenmeer, několika chráněnými krajinnými oblastmi a unikátními přírodními rezervacemi.

na-kole-pres-hory-s.jpg

Přes Alpy ve stopách Římanů

Dálková cyklotrasa Via Claudia Augusta s nádhernými úseky Alpským masivem potěší především zdatnější cyklisty. Začíná v bavorském Donauwörthu na Dunaji a vede až k Jaderskému moři. Celá měří přibližně 700 km. Alpy překonává přes sedlo Reschenpass ve výšce 1507 m. Ve směru od severu k jihu můžete ušetřit trochu sil a největší stoupání trasy překonat autobusem. Cesta Via Claudia Augusta je stará téměř 2000 let, o její výstavbě rozhodl v roce 15 před n. l. římský generál Drusus, aby zjednodušil přechod Alp a zajistil klid v severních oblastech Římského impéria.

Ze Salzburgu až k Jadranu

Alpe Adria Radweg je unikátní v tom, že jde téměř výhradně po cyklostezkách, tedy po cestách bez automobilového provozu. Je dlouhá 420 km, vede z rakouského Salzburgu do italského letoviska Grado. Po trase překonává dva alpské hřebeny, takže co do obtížnosti patří mezi ty náročnější. Trasu zdoláte za přibližně 5-6 dnů, nejvyšším bodem je Mallnitz ve výšce 1 200 m n. m.

na-kole-k-mori-s.jpg

  • Labská stezka od pramene Labe k ústí do Severního moře měří 1270 km, řeka Labe 1100 km.
  • Historickou silnici přes Alpy Via Claudia Augusta stavěli Římané celých 60 let, dokončena byla v letech 46 - 47 n. l.
  • Jezero Reschensee (Itálie, Via Claudia Augusta) si bezpečně zapamatujete díky kostelní věži vyčnívající z vody uprostřed jezera. Když jezero zamrzne, dojdete k ní pěšky.
  • Lago di Garda (Itálie, Via Claudia Augusta) je největší italské jezero s rozlohou téměř 370 km2 a hloubkou až 346 m.
  • Wattenmeer (Německo, Labská stezka) je mělčinové moře při ústí Labe do Severního moře. Od roku 2009 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Je vyhlášenou ornitologickou lokalitou, žije zde na 6 milionu ptáků.