Cestujte a poznávejte s námi svět

Nejkrásnější vodopády Rakouska

Voda je dar. Symbolizuje sílu, čistotu a životodárnou energii. Když padá ze skal, stovky metrů volným pádem, je přímo fascinující...
21. září 2021

Úchvatné přírodní divadlo

Jedinečné přírodní skvosty poskytující nádhernou podívanou tisícům nadšených turistů. Nezkrotné vodní živly vířící a burácející v nekonečném koloběhu přírody, ohromí nás svojí sílou, velkolepostí a proměnlivou krásou v průběhu ročních dob.

Vodopády patří k těm nejkrásnějším a nejfotogeničtějším přírodním památkám. Symbolizují sílu, čistotu a životodárnou energii. Burácí a víří v době jarního tání, v létě v době sucha bývají naopak tiché a krotké. Jejich síla se ale mění často i v průběhu denní doby...

Vodopády v rakouských Alpách

Nejvyšší vodopády najdete v Salzbursku

Chcete-li se vypravit za nejvyššími rakouskými vodopády, vyrazte do oblasti Salzburska, právě zde totiž najdete tři nejvyšší. V hlubokých údolích pod ledovci ale objevíte i spoustu menších vodopádů, které Vás potěší tím, že v jejich okolí zaručeně nepotkáte tolik turistů.

Nejvyšší rakouský vodopád Walcherfall, nebo-li Schleierfall, je tvořen kaskádou několika menších vodopádů o celkové výšce přes 520 m. Objevíte jej při putování po značené cestě podél říčky Walcherbach. Čím výše se při procházce dostanete, čím krásnější výhled se Vám otevře na celé údolí.

Pohled na Krimml od vodopádu

Krimmelský král vodopádů

Jeden z nejvíce navštěvovaných přírodních skvostů Rakouska - Krimmelské vodopády - najdete na řece Krimmler Ache kousek od vesnice Krimml, která je zároveň vstupní branou do národního parku Vysoké Taury. Jde o úchvatnou kaskádu třech vodopádů s celkovou výškou 385 metrů. Podél vodopádu se klikatí turistická vyhlídková stezka, která na 4 kilometrech zdolává převýšení celého vodopádu a poskytuje překrásné pohledy na masu vody padající do údolí.

Krimmelské vodopády v národním parku Vysoké Taury

Navštivte vodopády v okolí

Další nádherný vodopád je nedaleko, pouhých 10 kilometrů od Krimmlu. Seebachfall padá v údolí Obersulzbachtal v oblasti Venedigeru. Pokud se k vodopádu vydáte s fotoaparátem, pak nejlépe zjara, nebo na začátku léta. Nejlepší denní doba k fotografování je brzy ráno. Vodopád dosahuje výšky více než 300 m, i když některé zdroje uvádějí více.

Ve stejném údolí najdete ještě dva menší, nicméně stejně překrásné vodopády Foissbachfall a Gamseckfall.

nature, landscape, waterfall

Inspirují malíře i básníky

Jen o několik kilometrů dále ve vedlejším údolí narazíte na nádherný Unterzulzbachfall. Nedosahuje sice takové délky jako jeho větší kolegové, ale i jeho 110 m si zaslouží úctu.

Velmi oblíbenou atrakcí Salzburska je také Gollinger Wasserfall neboli Gollingský vodopád. Vodopád je už po staletí vyhledávaným námětem malířů, zejména z období romantismu (19. st.). Neméně známý je i Bad Gasteinerfall, tedy 128 m vysoký vodopád přímo v salzburském městě Bad Gastein.

Alpské vodopády

Tyrolské a korutanské skvosty

Alpy ovšem skrývají i desítky dalších vodopádů. O některých z nich ví jen skuteční znalci oblasti. I když přímo nelámou rekordy, nabízejí nádhernou podívanou a parádní fotografické příležitosti. Z mnohých jmenujme alespoň 54 metrů vysoký Wildensteiner Wasserfall v Korutanech nebo úchvatný Stuibenfall nedaleko města Imst či Grawa Wasserfall v údolí Stubaital v Tyrolsku padající z výšky 85 metrů.

Poznávejte Rakousko

ice-2135057_1280

Víte, že průtok ledových řek kolísá i během dne?

  • Rekordní průtok Krimmelských vodopádů 166,7 m3/s ze srpna roku 1987 je téměř 30krát vyšší než obvyklý průtok v této roční době.
  • Krimmler Ache je ledovcová říčka, více než 12 % její spádové oblasti je pokryto ledovcem. Průtok vody v průběhu roku velice kolísá. V létě dosahuje obvykle 5-6 m³/s, v únoru ale pouhých 0,2 m³/s .
  • Průtok říčky Krimmel Ache dokonce kolísá v průběhu dne! Největšího průtoku dosahuje v pozdních večerních hodinách (21.00 - 24.00), kdy k okraji prvního stupně vodopádu dotéká voda odtátá z 18 km vzdáleného ledovce.