Cestujte a poznávejte s námi svět

Ostrov Rab na jachtě

Nádherné zelené zátoky i rozlehlé písčité laguny s teplou vodou a tím nejjemnějším pískem... Vysoké hory, slunce, ale i historie... to vše nabízí ostrov Rab, jeden z nejkrásnějších ostrovů Jadranu.
21. června 2024

Ostrov Rab, rajský ostrov Jadranu

Rab je ostrov s ohromnou historií, která sahá až před narození Krista. Ostrov byl osídlen již za dob Římského impéria. Statut města získala původní římská osada Rab 10 let před naším letopočtem od císaře Octaviana Augusta, tedy Julia Caesara.

Bílé věže starověkého Rabu města vítaly obchodníky po dlouhá staletí, kdy na ostrově a přilehlých oblastech ještě nebylo téměř nic. Dnes zde najdete téměř vše, co k dokonalé dovolené u moře potřebujete. Kvalitní restaurace, čisté moře, překrásné liduprázdné zátoky, ale dokonce i rozsáhlé laguny s jemným pískem, což je na Chorvatsko opravdu unikát...

Historické město Rab

Lopar a jeho skvostné pláže

Na Rabu najdete jedny z nejkrásnějších pláží Chorvatska. A nejen to, dokonce písčité, což není pro Chorvatsko moc typické. Poloostrov Lopar na severozápadě je totiž tvořen pískovcem, který ve všech jeho zálivech vytvořil čarokrásné mělké laguny s nejjemnějším pískem. Pokud plujete s dětmi, Lopar pro ně bude skutečným rájem. Zálivy jsou totiž jedním velkým pískovištěm a protože jsou opravdu mělké a bez výjimky písčité, pro dětské skotačení jsou ideální. Nehledě na to, že laguny jsou tak rozsáhlé, že není problém najít si místo úplně osamotě. Některé ze zátok jsou také využívány naturisty.

Young couple on an empty beach

ACI marina blízko centra

Na Rabu najdete dvě ACI mariny. ACI Marina Rab je přímo v přístavu starého města, a tedy ideální k návštěvě historických památek hlavního města ostrova. ACI Marina Supetarska Draga se nechází na severozápadní části ostrova v klidné rybářské vesničce, odkud je jen krůček na zalesněný poloostrov Kampor a na písčitý Lopar... Kvalitně vybavené nabízejí standardní servis a vynikající restaurace v dosahu. Místo si můžete zabookovat online.

Jachty Chorvatsko

ACI Marina Rab

Co musíte při plavbě navštívit

Historické centrum městečka Rab je skutečně okouzlující. Otevřené do přístavu, kde můžete zanechat loď, nepřístupné od moře, odkud působí jako nedostupná pevnost. Jeho čtyři bílé věže ční jako maják do daleka... Z nejvyšší věže zvané Zvoník je překrásný výhled. Přesto pozor, výstup může být nebezpečný, zejména s malými dětmi nebo při velkém větru.

Chcete-li zažít Rab trochu jinak, vydejte se sem na prohlídku v době vyhlášeného středověkého festivalu Rabska fjera, který se každoročně koná na svátek sv. Jakuba, sv. Anny a patrona města sv. Kryštofa ve dnech 25. - 27. července.

Kolem poloostrova Kalifront najdete desítky úžasných zátočin k zakotvení. Většina je liduprázdná. V zátoce Uvala Gožinka doporučujeme vynikající restauraci s nádherným výhledem a rybími specialitami.

Jachta kotvící v klidné zátočině

Chorvatský Alcatraz

Nedaleko Rabu můžete obeplout dva téměř opuštěné ostrovy, které prosluly krvavou historií. Goli otok, nechvalně známý jako chorvatský Alcatraz, byl krutým vězením pro politické odpůrce i kriminálníky. Jak už sám název napovídá, ostrov je pustý, bez zeleně... doslova bez života. Jen trosky vězeňských budov připomínají to, co se zde v minulosti odehrávalo. Političtí vězni zde byli nuceni vykonávat těžkou fyzickou práci, nejen v továrně, ale i v lomu. Trpěli nedostatkem základních potřeb, především pitné vody. Dnes jsou ruiny vězeňských budov volně přístupné, ovšem na vlastní nebezpečí. Vedlejší ostrov Sveti Grgur byl rovněž vězeňským ostrovem, nacházela se zde věznice pro ženy.

Goli otok

Která další místa kolem ostrova Rab navštívit?

  • Supetarska Draga - menší rybářská vesnice s ACI Marinou, půjčovnou vybavení, s restauracemi a s řadou kvalitního ubytování.
  • Kameniak - nejvyšší hora ostrova se tyčí do výšky 408 m. n. m. Až téměř na vrchol se dá vyjet autem či na čtyřkolce po úzké silničce. Ve večerních hodinách je zde otevřená restaurace s překrásným výhledem na osvětlené pobřeží Rabu i okolních ostrovů a pevniny.
  • Kalifront - liduprázdný lesnatý poloostrov nedaleko města Rab, který skrývá desítky nádherných zátok k zakotvení a nerušenému odpočinku. Zátoky Kalifrontu jsou nezřídka naturistickými plážemi. Pobřeží je skalnaté, ústí zátok také, na konci často bývají kamenité i menší písčité plážičky.
  • Uvala Gožinka - perfektní restaurace v tiché klidné zátoce poloostrova Kalifront. Doporučujeme na jídlo i koupání.