Cestujte a poznávejte s námi svět

5 NEJ pro podzimní Německo

Tajemná pohoří, romantická údolí, historická města se spoustou památek, to je Německo. Vydejte se užít si podzim u našich západních sousedů...
21. června 2024

Turistika, romantika, slavnosti...

Německo je rozlehlá rozmanitá země. Možná by Vás překvapilo, kolik krás skrývá a v jaké blízkosti za našimi hranicemi. Na podzim nabízí ideální podmínky pro pohodové poznávání, rodinnou cyklistiku, ale i romantickou turistiku v pohořích, která jsou svým charakterem blízká našim kopcům. Když se dny krátí, je nejlepší čas na návštěvu historických měst, kterých má Německo nepřeberně... Navštivte hrady, muzea, historická centra s hrázděnými domy, nebo se vydejte na procházku nebo cyklo do malebných údolí německých řek. Stezky kolem Mosely nebo třeba Rýna jsou na podzim možná nejkrásnější z celého roku. A jako třešnička na dortu - německé víno. Německo je nejsevernější významnou evropskou vinařskou oblastí a v odrůdách jako Ryzlink rýnský nebo Müller-Thurgau má rozhodně co nabídnout...

Moritzburg nedaleko města Drážďany v Německu

Romantické údolí řeky Mosel

Pomalu plynoucí široká řeka Mosela se vine úrodnou krajinou jihozápadního Německa. Pramení ve Francii, protéká Lucemburskem, Německem a nakonec vtéká do Rýnu. Údolí Mosely je ideální pro cyklistiku, nabízí stezky všech náročností a je ideální i pro rodiny s dětmi. Podél tras najdete řadu příjemných penzionů, restaurací, ale i vinařských sklepů, protože Mosela je především krajem vynikajícího vína. V podzimních měsících se v oblasti koná celá řada akcí.

Podél Mosely navštívíte celou řadu historických městeček. Jedním z nejkrásnějších je bezpochyby Trevír, metropole západořímské říše zvaná "Druhý Řím". Až se nabažíte historie, vyrazte do kopcovité krajiny chráněných krajinných oblastí Hunsrück a Eifel, které se táhnou po obou březích Mosely.

Podzim na řece

Pohoří Harz

Pohoří Harz opředené mnoha pověstmi je tím pravým cílem pro milovníky přírody, čar, kouzel a tajemné magie. Jeho příběhy jsou odpradávna spojeny s řáděním nadpřirozených bytostí, zejména čarodejnic. Sídlily prý v lese a každoročně vylétávaly na nejvyšší horu Brocken, kde na ně čekal samotný pekelný pastýř. Co je na těchto příbězích pravdy, to dnes nevíme. Ale pravdou je, že legendy a tajemství jsou do zdejší krajiny a místních názvů zakódovány mnohem silněji než kde jinde. Na návrší Hexentanzplatz prý čarodejnice tančily své divé tance, Teufelsmauer (nebo-li Čertova stěna) byla možná vytvořena samotným ďáblem.
Parní lokomotiva na trati pohořím Harz v Německu

Slavnost světel v Berlíně

Jednou z nejoblíbenějších podzimních akcí Berlína je slavnost světel. Berlínské ulice se na týden zbarví do nejrůznějších barev, stěny budov pokryjí ornamenty, na zdech se odehrává hra světel a stínů, která je doslova pastvou pro oči. Kdo Berlín navštíví ve dnech 7 - 16. října, užije si podívanou, na kterou dlouho nezapomene. "Světlo je umění", to je heslo festivalu.

Světelné efekty uvidíte na moderních i historických budovách, včetně Braniborské brány, Německé státní opery, nebo chrámu Berliner Dom. Pokud máte rádi hru světel a barev, máte rádi fantazii, tajemství, snovost a pohádkovost, budete nadšeni.

Berlínská katedrála v rámci festivalu světel

Berchtesgaden s pohnutou historií

Národní park Berchtesgaden najdete pouhých 15 km jižně od Salzburku. Jeho vrcholy se zvedají do výšky přes 2500 m. n. m. a nabízejí stovky nádherných scenérií. Uprostřed panenské přírody je usazeno kouzelné jezero Königssee. I když zde panuje divoká příroda, přesto bylo místo poznamenáno člověkem. Berchtesgadenské údolí si velmi oblíbil Adolf Hitler. Poté, co se dostal k moci, začal celý kraj přebudovávat jako vůdcovo osobní ochranné území. Byl zde vybudován rozsáhlý Berghof (neoficiálním názvem Orlí hnízdo), tedy jakýsi horský zámek, který se stal Hitlerovým útočištěm. Vrchní budova byla vybudována k Hitlerovým 50. narozeninám. Nachází se těsně pod vrcholem Kehlsteinu ve výšce 1834 m. n. m. Hitler si však toto místo neoblíbil, je zdokumentováno jen 14 jeho návštěv, prý se obával cesty 124 m vysokým výtahem, kterým se do budovy vstupovalo.

Königssee nedaleko Berchtesgaden

Drážďany a štolový průvod

Ačkoli to možná ještě nevnímáme, během podzimu vrcholí přípravy na adventní trhy a předvánoční akce, kterými je Německo proslulé. Nejstarším vánočním trhem Německa je Striezelmarkt, který se koná v Drážďanech už od roku 1434. Letos se uskuteční úctyhodný 588. ročník! Striezelmarkt je opravdu výjimečný, jeho atmosféra Vás zahřeje na duši (a není to jen zásluhou dobrého svařáku a vánočního punče).

Letos začíná trh 23. listopadu a v jeho průběhu probíhá tradiční Štólová slavnost. Místní pekaři pečou obří štólu, která mívá délku přes 3 metry a váhu kolem 4 tun. Štólu pak slavnostně vezou v průvodu městem až na trh, kde je nakrojena speciálním 1,6 metrů dlouhým štólovým nožem. Jakmile je rozporcována, můžete také ochutnat.

Striezelmarkt, vánoční trh Drážďany

Tipy na další TOP místa pro podzimní poznávání Německa...

  • Bernkastel-Kues - historické město v oblasti řeky Mosel s úžasným renesančním náměstím a výhledy na řeku Mosel.
  • Cochem - středověké město vína na řece Mosel, s nádherným historickým jádrem s hrázděnými domy, s románským hradem z 1. st. n. l. a hořčičným mlýnem, který je jedním z posledních v Evropě.
  • Wernigerode - hlavní město čarodejnic na okraji pohoří Harz pod nejvyšší horou Brocken, kde se prý čarodejnice slétávaly.
  • Harzer Schmalspurbahnen - tajemné pohoří Harz můžete projet parním vlakem, který zde denně jezdí po tratích o celkové délce 140 km. Jízda je možná z Wernigerode a Nordhausen, projedete stanicí Brocken ve výšce 1125 m. n. m. Parní lokomotivy Harz jsou unikátní v tom, že jich zde najdete na 25, z nichž až 10 je v současné době provozuschopných, což je v současnosti již velká rarita.