Rafting a canyoning

Adrenalinová zábava pro vodomilce a pohodáře, kteří milují dobrodružství a nebojí se namočit...

Není nic lepšího než strávit několik dnů na vodě s rodinou nebo partou přátel do nepohody. Prát se s vodními živly, bojovat zuby nehty, zdolávat překážky... A večer se u ohně společně zasmát tomu, co jste za celý den prožili. Vypněte mobil, nechte doma tablet, odpočiňte si od práce a každodenních starostí. I když si třeba dáte trochu do těla, na zážitky z divoké vody nikdy nezapomenete. Pokračovat ve čtení...

Tipy na zájezdy

Evropské divoké řeky

Alpská divočina nabízí hned několik nádherných vodáckých tras pro pokročilé i úplné začátečníky. Rakouské řeky jsou divoké, průzračně čisté, služby v okolních vodáckých kempech velmi slušné a vše jen co by kamenem dohodil od naší malé republiky. Řeky Isel, Inn, nebo Salzach mají obvykle co nabídnout i v průběhu parného léta, kdy v Čechách už bývá řada toků pro vodáky těžko sjízdných. Jedna z nejkrásnějších rakouských řek Steyr je ideální pro raftaře začátečníky. Raftařům je určena její dolní část. Mezi českými vodáky je velmi oblíbená i slovinská Sáva a Soča, nebo řeka Una v Bosně a Hercegovině.

Kam na raft v Čechách

Čechy jsou sice vodáckým rájem, ale pro raftaře rozhodně nejsou tou nejtypičtější lokalitou. Skutečně divokou vodu u nás zažijete jen na několika málo místech a většinou jen na začátku sezóny. I tak zde ale můžete zažít skvělou zábavu, dobrodružství s trochou adrenalinu k tomu. Na raftech se u nás sjíždí některé úseky řeky Vltavy, Moravy, Jizery nebo Sázavy. V pražské Tróji, ve Veltrusech u Prahy, v Roudnici nad Labem, v Roztokách u Křivoklátu a v Českém Vrbně mohou vodomilci vyzkoušet i speciální umělé kanály s velkým spádem a řadou překážek. Spíše turistickou lahůdkou je i vyhlídková plavba na raftu centrem Prahy, nebo noční rafting centrem Českého Krumlova.

rafting-s.jpg

Za raftingem přes půlku světa

Lákají Vás extrémy co do vzdálenosti i nebezpečí? Zkuste rafting na některých amerických, nebo asijských tocích. Lahůdkou pro znalce mohou být třeba některé himálajské řeky, nebo třeba rafting v jihoamerických Andách na některém z pramenů Amazonky. Z mnoha možností jmenujme třeba řeku Apurímac (v překladu „Hřmící bůh“) v Peru, nebo pravý himálajský skvost Tamur. Počítat ale musíte s velkou obtížností, tyto vody samozřejmě nejsou pro žádné greenhorny, i když se splouvá v doprovodu zkušených licencovaných průvodců. Místa, do kterých se při sjezdu dostanete, a výhledy, které se Vám naskytnou, jsou ovšem nepřekonatelné.

Dobrodružný canyoning

Canyoning je adrenalinová zábava vyžadující opravdu dobrou výstroj a také vcelku slušnou fyzickou kondici. Jedná se totiž o slaňování a slézání divokých horských bystřin přímo jejich říčním korytem. Cesta je plná překážek, ohromných balvanů a hlubokých tůní. Po celou dobu jste ponořeni v chladné vodě a plavete, brodíte se, přelézáte, skáčete, slaňujete. Je to vskutku nezapomenutelný zážitek!

V Evropě se stává tento sport stále oblíbenějším, přibývá desítky nových a nových lokalit. Samozřejmě nejvíce možností pro provozování těchto aktivit nabízejí vysokohorské lokality, takže není divu, že nejvíce kaňonů pro canyoning najdeme právě ve Francii, Rakousku, Slovinsku, Itálii, ale i na Korsice nebo ve Španělsku.


canyon-s.jpg