Cestujte a poznávejte s námi svět

Řím, věčné město

Velkolepý Řím s úžasnou atmosférou a více než 3000-letou historií...

Řím je jedinečný, nezapomenutelný, plný architektonických skvostů, které Vám doslova vezmou dech. Okouzlí Vás nejen historickou atmosférou, ale i dobrým jídlem a italskou pohodou. Zažijete-li Řím na vlastní kůži, nebudete litovat... Podívejte se s námi na nejvýznamnější památky, které od sebe nejsou tak vzdálené, abyste je při své cestě do Říma nestihli všechny navštívit. Díla Vás ohromí svojí mohutností, stálostí a jedinečnou krásou a utvrdí Vás v tom, že Řím je opravdu "Věčné město". A kromě toho je tu Vatikán, nejmenší stát ve státě, centrum římskokatolické církve, který ač malý rozlohou (cca 44 hektarů), je světový svým významem. Navštívíte-li Řím jednou, budete se sem stále znovu vracet.

Všechny cesty vedou do Říma

Řím, zvaný Věčné město, vznikl zřejmě v roce 753 před n.l. spojením několika menších osad na břehu Tibery. Podle legend jej založili bratři Romulus a Remus, které odchovala vlčice žijící na Palatinském pahorku. Město se rozkládalo na sedmi pahorcích. Dnes je politickým a hospodářským centrem s neskutečným množstvím kulturních a historických skvostů.

Nejkrásnější památky Říma

Množství dochovaných antických i dalších památek je v Římě skutečně nezměrné. Kamkoli se podíváte, budete okouzleni uměním starých mistrů. A protože stavby jsou soustředěny na relativně malém území, stačíte jich navštívit za krátký čas opravdu hodně.

Legendární římský chrám Pantheon je jednou z nejlépe dochovaných antických památek vůbec. Podle legendy právě odsud vstoupil Romulus do nebes. Až do 15. století držel Pantheon prvenství jako stavba v největší zaklenutou kopulí na světě. Fontána de Trevi je barokní stavba vybudovaná v polovině 18. století podle návrhu architekta Nicoli Salviho. Byla navždy zvěčněna ve slavné koupací scéně ve filmu Věčný život. Vhoďte do fontány minci, jistě se Vám splní Vaše přání a do Říma se opět vrátíte. Forum Romanum bylo kdysi obchodním, politickým a náboženským centrem Říma. Jde o náměstí ve tvaru obdélníku s řadou funkčních staveb, ze kterých jsou dodnes zachovány jen ruiny. I ty Vás ale svým půvabem zavedou do dob dávno minulých a rozhodně stojí za návštěvu. Kdo byl v Římě a nenavštívil legendární Koloseum, jako by nebyl. Je to největší amfiteátr římských dějin, postavený císaři Vespasianem a Titem. Byl dějištěm krutých gladiátorských zápasů, poprav, rekonstrukcí bitev a zápasů s divou zvěří. Je jednou z nejnavštěvovanějších římských staveb a ačkoli by se to mohlo někomu zdát neslučitelné, stále je úzce spjata s tradicemi římskokatolické církve. V době Velikonoc je cílem Křížové cesty papeže. Vedle Kolosea najdete mohutný Konstantinův oblouk.

V samotném centru Říma je doslova schovaný miniaturní Vatikán. Mezi nejvýznamnější památky Vatikánu bezesporu patří Bazilika sv. Petra, která stojí na místě, kde byl ukřižován a pohřben apoštol Petr. Nezapomenutelný je i pohled na majestátní náměstí sv. Petra a zapomenout nesmíte ani na Sixtinskou kapli s proslulými freskami Michelangela Buonarroti.

Velikonoce v Římě

Zažijte atmosféru největších křesťanských svátků v papežském městě. Navštivte místa, která byla svědkem zrození křesťanství, jeho perzekuce i pozdějšího rozmachu. Tradiční velikonoční požehnání papeže Františka zvané Urbi et Orbi se opět uskuteční na náměstí Svatého Petra. V době velikonoční můžete v Římě navštívit i řadu veřejných bohoslužeb a mimořádných akcí. Velikonoce jsou zde časem odpočinku, zastavení a rozjímání...

  • Koloseum bylo postaveno za pouhých 10 let a původně bylo schopno pojmout 50 000 sedících diváků.
  • Raritou Říma je systém jedenácti veřejných vodovodů měřící dohromady stovky kilometrů. Všechny byly postaveny již ve starověku a devět z nich dodnes funguje. Nejstarší je Aqua Appia z roku 312 př. n. l. s délkou 16,5 km.