Cestujte a poznávejte s námi svět

Sídla královských rodin

Velkolepá sídla nejvýznamnějších panovníků Evropy, kde se psala historie...

Sídla králů, královen, císařů a nejvýše postavených šlechtických rodin Vás ohromí velkolepými audienčními prostory, přepychem a nádhernou výzdobou. Podívejte se do míst, která byla svědkem řady historických jednání i osobních radostí a tragédií... Prohlédněte si místa, kde se psala historie.

Lesk a přepych ve Versailles

Mezi nejhonosnější královská sídla Evropy bezesporu patří francouzský zámek ve Versailles nedaleko Paříže. Je to přepychová stavba s unikátní výzdobou a nádhernou zahradou, které vévodí voda ve všech možných podobách. Hlavní nádrž doplňuje dalších 50 kašen s několika stovkami trysek. Spotřeba vody ve versailleských zahradách byla v době Ludvíka XIV. tak ohromná, že se téměř vyrovnala spotřebě celé tehdejší Paříže! Dílo započaté Ludvíkem XIII. a dokončené koncem 17. století Ludvíkem XIV. se stalo symbolem absolutistické monarchie a na dlouhá léta vzorem okázalosti pro celou Evropu. V roce 1979 byl celý komplex včetně parku zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zámek ve Versailles

Vzestupy a pády monarchie v Schönbrunnu

I nádherné královské sídlo Habsburků Schönbrunn ve Vídni nejprve vznikalo ve stínu versailleské nádhery. Výstavbu započal císař Leopold I., ovšem finální podobu dostal zámek až za Marie Terezie, a poté se na dlouhá léta stal hlavní rezidencí rakousko-uherské monarchie. Dnes patří mezi hlavní vídeňské pamětihodnosti. Zámek má neuvěřitelných 1440 místností a 200 kuchyní. Zpřístupněn je pouhý zlomek. Za zmínku stojí zdejší nejstarší zoologická zahrada na světě založená již v roce 1752, známý zahradní labyrint o ploše více než 1700 m2, nebo nádherný palmový skleník s unikátní expozicí pralesních rostlin.

Vídeňský Schönbrunn
  • Královský palác v Madridu je považován za nejrozlehlejší v západní Evropě. Rozkládá se na ploše neuvěřitelných 135 000 m² a obsahuje na 3418 místností.
  • V zahradách Schönbrunnu se nachází nejstarší zoologická zahrada na světě! Byla založena již v roce 1752.