Cestujte a poznávejte s námi svět

Skalní okna ve světě

Mohutné skalní mosty, oblouky a skalní okna, dechberoucí monumenty přírodní krajiny...
2. října 2019

Jak malí a nicotní si připadáme, když stojíme pod mohutnými skalními útvary a mosty, které se v krajině tyčí po miliony let a budou ještě dlouho po nás. Nezřítí se právě teď? Jednou určitě, ale my u toho pravděpodobně už nebudeme... i když, vzpomeneme-li si na úžasné azurové skalní okno na Maltě, které se před časem propadlo do moře, nikdy si nemůžeme být úplně jistí. Podívejte se s námi na ty nejobdivovanější skalní útvary u nás i ve světě.

Durdle Door - Dorset, Velká BritánieObdivované přírodní skvosty vytvářené zvětráváním a erozí po miliony let, monumentální skalní brány odolávající zubu času, přírodní skvosty, které jsou oblíbeným cílem turistů, fotografů i filmařů po celém světě...

Skalní brány, mosty a oblouky

Krása skalních útvarů se ještě znásobí odrazem v křišťálové vodní hladině. Kolem mořského pobřeží najdeme tisíce úžasných lokalit se skalními jeskyněmi a oblouky, které jsou vždy velice oblíbenými turistickými cíly. Nádherné pobřeží najdete například kolem Velké Británie a Irska, z tamějších útvarů jmenujme třeba vápencovou bránu v moři Durdle Door, která je mezi českými turisty velice populární. V jižní Francii můžete obdivovat například Pont d'Arc, poloostrov Gargano v Itálii se pyšní nádhernou skalní bránou Architiello di San Felice. Desítky azurových oken najdete i v Řecku, na Kypru (třeba krásná skalní brána v Ayia Napa na jižním pobřeží) nebo v portugalském Algarve. Ačkoli to málokdo ví, ty největší skalní oblouky světa se skrývají v asijském vnitrozemí. Dokonce čtyři největší s rozpětím až 120 metrů najdete v Číně.

Nic ovšem netrvá věčně. Vítr a voda nakonec vždy zvítězí a promění skalní mosty a oblouky v hromadu rozvalin. 8. března tohoto roku se zřítilo světoznámé Azurové okno na ostrově Gozo ve Středomoří. Symbol maltského turismu tisíckrát zobrazovaný ve všech průvodcích padl do hlubin. Zkáze napomohl velmi silný vítr a rozbouřené moře.

Národní park Arches - skalní obloukyNárodní park Arches

Naprosto unikátní oblastí je v tomto ohledu národní park Arches na jihovýchodě Utahu v USA, poblíž řeky Colorado. Najdete zde více než 2000 skalních útvarů, oblouků a mostů. Snad nejznámějším z nich je Delicate Arch, 20 metrů vysoký oblouk, který se stal symbolem státu Utah a dostal se i na poznávací značky aut a na poštovní známky. Nezapomenutelný je i útvar The Windows, což je uskupení několika oblouků dohromady. Za pátý nejdelší skalní oblouk na světě je považován 88 metrů dlouhý Landscape Arch.

Mnoho neuvěřitelných útvarů najdete i v sousední oblasti Canyonlands, která sice není tak proslavená jako park Arches, ale neméně zajímavá. Úžasný Mesa Arch se klene nad 150 metrů vysokou skalní stěnou a nabízí tak impozantní výhledy a neopakovatelnou skalní scenérii.

Skalní skvosty v Čechách

U nás jsou skalní okna nejčetnější v pískovcových skalních městech a v krasových oblastech. Nejznámější jsou v Adršpašských skalách (Džbán, Milenci, Svídnická věž), v Klokočských skalách, Tiských stěnách, Českém krasu, ale i na Šumavě. Nejznámějším skalním útvarem u nás je Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko. S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m jde o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě.

  • Národní park Arches v Utahu je místem s největším výskytem skalních oblouků a mostů na světě, najdete jich zde více než 2000.
  • Nejdelší skalní oblouk na světě je Fairy Bridge (Xianren Qiao) v čínské provincii Guangxi, který měří téměř 122 metrů.
  • Oblouk Delicate Arch se stal symbolem státu Utah, je na poznávacích značkách aut a na poštovních známkách.
  • Světoznámé Azurové okno na ostrově Gozo (Malta) se v březnu 2017 zřítilo do hlubin moře.
  • Pravčická brána s rozpětím 26,5 m a výškou 16 m je největší pískovcová skalní brána v Evropě.