Cestujte a poznávejte s námi svět

Nejkrásnější skotské hrady

Skotsko je země drsné přírody a krásných středověkých hradů. Mnohé patří k nejkrásnějším v celé Británii. Vydejte se poznávat jejich historii.
6. května 2024

Skotské hrady mají duši

Skotsko je krajina divoké drsné přírody, vysokých kopců, překrásných jezer a rozeklaného mořského pobřeží. Kromě toho je Skotsko i krajinou kamenných hradů, z nichž mnohé přečkaly staletí. Některé se zrcadlí v hladině jezer, některé se tyčí mezi vysokými kopci, některé stále stojí ve své plné kráse, některé jsou již pouhými rozvalinami. K mnohým se váže pohnutá historie, či polomytické legendy. Jedno mají všechny společné - genius loci nechybí jedinému z nich...

Ve Skotsku najdete na 3000 hradů a zřícenin. Patří k nejkrásnějším v celé Velké Británii.

Dunrobin Castle, Skotsko

Nedobytný Edinburgh Castle

Edinburský hrad se majestátně tyčí na skále zvané Castle Rock nad hlavním městem Skotska, kterým je středověký Edinburgh. Ačkoli místo samotné bylo osídleno mnohem dříve, nejstarší část hradu - kaple sv. Markéty - pochází ze 12. století. V průběhu dějin se stal královskou rezidencí, pokladnicí, vojenskou pevností, zbrojnicí a také dějištěm řady významných událostí. V čem je jedinečný? Nikdy nepadl silou, ač poničen, vždy se ubránil. Svoji úlohu sehrál i v období válek o skotskou nezávislost. Dnes je Edinburský hrad pokladnicí, která skrývá skotské korunovační klenoty.

Hrad v Edinburghu, Skotsko

Legendární Stirling Castle

Jeden z nejkrásnějších hradů Skotska se tyčí na skalní vyvýšeníně Castle Hill nad městem Stirling. První zmínky o hradu pocházejí z počátku 12. století, ale podle pověstí se k němu váže historie ještě mnohem starší... Prý zde v 9. století podle legend pobýval i dávný skotský král Kenneth I. a ještě dříve snad i mytický král Artuš.

Na hradě bylo korunováno i několik skotských panovníků, třeba i Marie Stuartovna v roce 1542.

Další zájezdy do Skotska

Stirling castle, Skotsko

Nejkrásnější Glamis Castle

Prý nejkrásnější ze skotských hradů... kdo ví. Pravdou je, že je opředen mnoha legendami a inspiroval nesčetné umělce, zejména básníky a dramatiky. William Shakespeare zasadil do prostředí hradu Glamis Castle i děj své tragédie Mackbeth.

Počátky stavby spadají už do 11. století. Do podoby, kterou obdivujeme dnes, se dostal ve 14. století. Historie Glamis Castle je také úzce spjata s královskou rodinou, protože se zde v roce 1900 narodila královna matka, tedy Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyon. Později také princezna Margaret, mladší sestra královny Alžběty II.

Glamis Castle, Skotsko

Filmový Eilean Donan Castle

Oblíbený cíl všech cestovatelů, fotografů a romantiků byl vystavěn ve 13. století na břehu jezera Loch Duich. Měl být obranou proti Vikingům. Za svoji historii byl svědkem řady krvavých bojů a také byl poničen. Ve 20. letech minulého století prošel nákladnou rekonstrukcí do podoby, kterou známe dnes. Interiéry i exteriéry hradu jsou oblíbeným rájem filmařů. Natáčely se zde scény z filmů Highlander a také z bondovky Jeden svět nestačí.

Hrad je navíc zasazen uprostřed čarokrásné Skotské vysočiny, která i nadále zůstává jedním z nejméně zasažených koutů evropské přírody...

Eilean Donan Castle, Skotsko

A které další skotské hrady uchvátí svojí atmosférou?

  • Dunrobin Castle - pohádkový hrad, který svou současnou podobu získal až po přestavbě v polovině 19. století. Na jeho přestavbě se podílel i významný britský architekt Sir Charles Barry, tvůrce Westminsterského paláce v Londýně.
  • Hrad Caerlaverock - unikátní vodní trojúhelníkový hrad ze 13. století.
  • Balmoral Castle v národním parku Cairngorms je v současnosti ve vlastnictví královské rodiny. Přístupný je v době, kdy královská rodina není přítomná.
  • Cawdor Castle v v hrabství Inverness-shire byl prý vybudován kolem trnitého stromu, který v hladomorně hradu roste až do dnešních dnů.
  • Dunnottar Castle se nachází na severovýchodě Skotska, nedaleko města Stonehaven. V 17. století zde byly uschovány skotské korunovační klenoty.