Cestujte a poznávejte s námi svět

Toskánsko zalité sluncem

Toskánsko je kraj úrodných vinic, ze kterého čiší harmonie a klid. Je to krajina od rána do večera zalitá slunečními paprsky a provoněná vůní cypřišů a divokých květin.
23. března 2023

Požehnaný kraj lahodných chutí

Toskánsko je pohádkovou krajinou. Od rozbřesku do soumraku prosluněné hřejivými slunečními paprsky, s vůní cypřišů a lesních květin. Je to kraj mírných kopců s krásnými výhledy a úchvatnou historií. Pro svoji pohostinnost, harmonii a klid je to úžasné místo pro jarní, letní, ale zejména podzimní dovolenou...

Toskánsko je poprávu pokládáno za kolébku italského umění. V renesanční Florencii, nebo starobylé Pise najdete ikonické památky, malebná středověká městečka tyčící se na vrcholcích kopců mají nezapomenutelnou atmosféru. Kromě toho má Toskánsko stovky kilometrů písčitých pláží a v neposlední řadě Elbu, třetí největší ostrov Itálie proslulý díky pobytu císaře Napoleona...

Toskánsko zalité sluncem

Florencie, kolébka renesance

Hlavní a největší město Toskánska je doslova pokladnicí Evropy. Najdete zde překrásné paláce, historické budovy a muzea, která skrývají největší umělecké skvosty všech dob. Téměř třetina uměleckých děl Itálie je k vidění právě ve Florencii.

Florencie je kolébkou renesance a středověkého umění a narodili se zde nebo tvořili velikáni jako Filippo Brunelleschi, Sandro Botticelli, Donatello nebo Michelangelo Buonarotti. Najdete zde i jednu z nejslavnějších galerií světa Galleria degli Uffizi, ve které jsou umístěna díla umělců jako jsou Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer, Raffael Santi, Tizian, Peter Paul Rubens, Caravaggio, Rembrandt a další.

Florencie, hlavní kupole dómu

Pisa a její Šikmá věž

Co dodat k Pise? Snad jen to, že Pisa není jen městem s románskou šikmou věží, ale skýtá desítky dalších nádherných památek, které stojí za návštěvu...

Šikmá věž v Pise je 56 m vysoká románská věž z bílého mramoru, která sloužila jako zvonice. Nejdete ji na Náměstí zázraků spolu s dalšími světoznámými stavbami (baptisterium, dóm). Současné vychýlení věže je přibližně 4 metry. Zajímavostí je, že se původně nakláněla na opačnou stranu. Staří mistři stavitelé kvůli původnímu (opačnému) sklonu házeli k základům těžké kamení a větve. Tím se skutečně náklon věže srovnal, ale později se začala naklánět znovu na opačnou stranu.

Šikmá věž v Pise a stavby na Náměstí zázraků

Středověká Siena

Starobylá Siena leží přímo v centru celého Toskánska, tak je mnohými považována za srdce celého regionu. A také za nejkrásnější italské středověké město. Pokud si plánujete cestu sami, Sienu rozhodně nesmíte vynechat. Upozornit musíme zejména na náměstí Piazza il Campo a náměstí Piazza del Duomo s nádhernou Katedrálou Nanebevzetí Panny Marie.

Siena v italském Toskánsku

Toskánské víno

Toskánsko je typická vinařská oblast. Úrodná půda, dostatek slunce, mírné táhlé svahy... Tak není divu, že toskánské víno je ve vinařském světě fenomén. Červené toskánské víno je proslulé zejména odrůdou Sangiovese a víny jako Brunello, Vino Nobile, nebo Chianti. Z bílých vín typická odrůda Vernaccia má ze všech bílých odrůdových vín v Itálii nejdelší rodokmen.
Z Toskánska také pocházejí ikonická supertoskánská vína, která se vyrábějí tradičním způsobem ale z mezinárodních odrůd.
Vinice

Která další místa Toskánska navštívit?

  • San Gimignani, nebo-li "Toskánský Manhattan" - jedno z nejkrásnějších středověkých italských městeček najdete mezi Sienou a Volterrou. Jeho 14 vysokých věží se tyčí do výšky a je vidět už zdaleka. Historické jádro města je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • Monteriggioni - starobylé historické město s vnějším opevněním. Parkovat musíte na vyhrazených parkovištích na kraji mesta, protože křivolakými uličkami v centru autem neprojedete (a ani to není povoleno).
  • Montepulciano - historické městečko ze 7. století.
  • Volterra - starobylé kamenné městečko na vrcholu kopce, které proslavila Twilight sága, která se zde točila.
  • Sorano - starobylé etruské město s obydlími původně vydlabanými do skal, ve kterých ještě donedávna žili místní lidé. Městu dominuje hrad Fortessa Orsini.
  • Pitigliano, nebo-li "Malý Jeruzalém" - nádherné toskánské město postavené na skále, zatím bez davů turistů.
  • Arezzo - středověké město s náměstím Piazza Grande. Doporuřujeme, pokud si chcete užít klid bez davů turistů.
  • Cortona - jedno z nejstarších italských měst, jehož historie sahá až do 8. století před Kristem, kdy oblast obývali Etruskové.