Cestujte a poznávejte s námi svět

Trogir, perla Trogirské riviéry

Starobylé chorvatské městečko Trogir s překrásným pobřežím nabízí vše pro pohodovou rodinnou rekreaci, procházky i poznávání...
22. září 2021

Trogir, nebo-li "Malé Benátky"

Trogir je jedním z nejkrásnějších a také nejvíce navštěvovaných letovisek v celé Dalmácii. Nabídne Vám téměř vše - historické památky, nádherné koupání i krásnou přírodu v blízkém okolí. Jádro městečka se nachází na malém ostrůvku, který je s pevninou a též přilehlým ostrovem Čiovo spojen mosty. Možná právě proto se Trogiru přezdívá "Malé Benátky".

Historie města spadá až do 3. století p. n. l., kdy bylo založeno Řeky pod názvem Tragurion. V dalších staletích se stal Trogir významným přístavem, putoval z rukou do rukou, než se pak po roce 1918 stal se součástí nově vzniklé Jugoslávie (tedy původně Království Srbů, Chorvatů a Slovinců).

Hodinová věž v Trogiru

Památky na každém kroku

Kulturní a historický význam města byl potvrzen v roce 1997 zápisem do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Jeho malebné centrum částečně obehnané kamennými hradbami je velice ceněné jako jedinečná ukázka románského ostrovního města. Většina staveb pochází ze 13. až 18. století. Staré město se dochovalo téměř v původní podobě, proto se často o Trogiru hovoří jako o živoucím muzeu. Pýchou města je bezesporu románská katedrála sv. Vavřince (též katedrála sv. Jana Trogirského nebo sv. Jana Ursini) ze 13. - 15. století. Vystoupáte-li na místní 47 m vysokou zvonici, uchvátí Vás nádherný pohled na celý Trogir, Kaštelský záliv i pohoří Kozjak těsně za ním.

Historické jádro městečka Trogir v Chorvatsku

Ubytování a koupání

Trogir ve svém centru nabízí ubytování v hotelech, hotelových vilách a v soukromí. Další kapacity (včetně kempů) najdete na západ ve střediscích Seget Donji a Seget Vranjica.

Kam na pláž? Přímo v centru Trogiru se pravděpodobně nevykoupete. Kousek dál ale narazíte na nádherné kamenité a oblázkové pláže, třeba v zálivu Saldun na západním břehu ostrova Čiovo. Další možnosti nabízí pláže směrem k letovisku Seget Donji. Budete-li hledat, na ostrově Čiovo objevíte i skryté romantické zátoky s dostatkem soukromí.

Vodní taxi Trogir

Kam vyrazit? Za kulturou...

Trogirská riviéra každoročně přivítá desetitisíce turistů z celého světa. Historická centra městeček žijí bohatým kulturním životem, v románských, gotických i renesančních prostorách se konají koncerty klasické hudby, v provozu je celoročně několik trogirským muzeí. V létě se v Trogiru koná i řada hudebních festivalů a folklorních akcí. Je skutečně z čeho vybírat.

A pro náročné doporučujeme navštívit některý ze skvělých letních festivalů. V první polovině července se ve Splitu každoročně koná festival chorvatské popmusic, v druhé půli léta pak vyhlášený mezinárodní festival opery, činohry a tance, tzv. Splitské léto.

Vyhlášená promenáda Trogir - Medena v městečku Trogir

Co z trogirských památek byste si rozhodně neměli nechat ujít?

  • Jádro historického městečka je obehnáno zbytky opěvnění, které pochází povětšinou ze 13. až 16. století. Při procházce okolo hradeb narazíte na Mořskou a Pevninskou bránu, obrannou kulatou věž sv. Marka z 15. století a pevnost Kamerlengo ze 13. - 17. století.
  • Snad nejznámější památkou je románská katedrála sv. Vavřince, jejíž Radovanův Lví portál je jedním z nejvýznamnějších sochařských děl románského období celé této oblasti.
  • Na Národním náměstí narazíte na překrásné renesanční památky z 15. století, např. na hodinovou věž, soudní dvůr či budovu radnice.