Cestujte a poznávejte s námi svět

Vinobraní a svátky vína

Září, to je měsíc vína, nejsladší a nejopojnější měsíc roku... Nechte se zlákat na košt vína, burčáku, místních specialit...
3. září 2021

Čím je život, není-li vína

Historie vína, opojného nápoje s lahodnou chutí, sahají až do dávnověku. První zmínky o vinné révě máme z Přední Asie z Mezopotámie a Asýrie z doby přibližně 4 000 let př. n. l. Odtud se hlavně díky Řekům a Féničanům postupně rozšířila po celém Středozemí a později i na sever. Vína bylo nejprve nedostatek, bylo určeno jen nejbohatší šlechtě. Vinohradnictví bylo soustředěno většinou kolem klášterů, tedy jen velmi omezeně.

Za rozšíření révy na jižní Moravu vděčíme zejména Římanům, kteří ji sem přivezli při kolonizaci evropských území.

wine, wines, wine bar

První víno na Moravě

Z nařízení římského císaře Proba měly být od 3. st. n. l. vysazovány vinice v oblastech za Alpami. Tak se pravděpodobně dostaly první sazenice vinné révy až k nám. První vinice vznikaly na Moravě v době Velkomoravské říše v 9. století. Za prvního vinaře a současného největšího patrona vinné révy v Čechách a na Moravě je považován Sv. Václav, který podle pověsti sám víno pěstoval a sklízel a dokonce si vyráběl vlastní víno.

Na počest Sv. Václava se koná koncem léta a na podzim řada stavností a vinařských poutí.

farm 1837298 1280

Vinobraní, top akce sezóny

Ačkoli letošní rok velkým akcím příliš nepřeje, připomeňme si ty nejvýznámější vinařské události, které jsou tradiční oslavou českého vinařství a bylo by hanbou je nenavštívit :-).

Září, to je měsíc vína, nejsladší a nejopojnější měsíc vinařského roku. Takřka v každé vinařské obci se konají v tomto měsíci košty vína i burčáku doprovázené hudbou, ochutnávkami místních specialit a dalším tradičním programem.

wine bar, people working, city of barcelona

Největší vinařské slavnosti u nás

Mezi největší vinařské festivaly u nás patří Pálavské vinobraní v Mikulově a Historické vinobraní ve Znojmě. Letos se bohužel ani jedna z těchto akcí nekoná, o to víc se ale můžeme těšit na příští ročník. Mezi české top akce jednoznačně patří Mělnické vinobraní, které se koná v polovině září.

Nemáte-li v oblibě davy, zvolte některou z menších akcí. Atmosférou a srdečností se mnohdy vyrovnají i těm největším: Vinobraní na Karlštejně, Šlapání hroznů dívčí nohou v Boršicích, Jazz Wine Fest Praha, Bzenecké krojované vinobraní, Litoměřické vinobraní a desítky dalších...

restaurant, wine bar, bar

Kam za vínem do zahraničí

Vinařských akcí je na tisíc. Proto vybíráme jen několik nejznámějších, které by neměly ujít Vaší pozornosti. Na přelomu září a října (2. - 12. 10. 2020) můžete navštívit jednu z největších slavností vína našich západních sousedů - Weinlesefest ve městě Neustadt, Německo. Netradiční vinobraní si užijete ve Vídni (3. - 4. 10. 2020), kde se otevírají vinohrady v rámci Vienna Wine Hiking Day. Nezapomenutelným zážitkem je i Fête des Vendanges, pouliční slavnost vína v Montmartru v Paříži. Nádhernou akcí s úžasnou atmosférou jsou i tradiční dožínky Boccaccesca v Toskánsku v Itálii.

wine, glass, white

Víte, co je vlastně burčák? Navštívili jste slavnosti burčáku?

Burčáková sezóna je v plném proudu. Burčák, nebo-li "mléko starců", je částečně zkvašený mošt z hroznů vinné révy. V moštu se působením kvasinek z hroznů přeměňuje cukr v alkohol. Vedlejším produktem je kysličník uhličitý. Tento proces trvá zhruba týden, kdy se v burčáku postupně mění poměr cukru a alkoholu. Obecně vzato je burčák jedním z nejzdravějších nápojů vůbec, protože obsahuje velké množství vitamínů, minerálů i bílkovin.

  • Burčákfest (25. - 26. 9. 2020) v Louckém klášteře ve Znojmě​
  • Burčákové slavnosti v Hustopečích se v letošním roce nekonají, ale program si vychutnáte na přelomu září/října 2021
  • Valtické Hudbobraní & Burčáky (25. - 26. 9. 2020) ve Valtickém podzemí
  • Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska (19. 9. 2020) kolem Znojma
  • Putování za burčákem po Modrých Horách (konalo se 5. 9. 2020) z Velkých Pavlovic, ...