Cestujte a poznávejte s námi svět

Nejvyšší vodopády Evropy

Nezkrotné vodní živly, které nás ohromují svojí sílou a velkolepostí a jejich proměnlivá krása láká tisíce nadšených turistů po celý rok...
23. března 2023

Úchvatné přírodní divadlo

Jedinečné přírodní skvosty poskytující nádhernou podívanou tisícům nadšených turistů, nezkrotné vodní živly vířící a burácející v nekonečném koloběhu přírody, ohromí nás svojí sílou, velkolepostí a proměnlivou krásou v průběhu ročních dob.

Vodopády patří k těm nejkrásnějším a nejfotogeničtějším přírodním památkám. Symbolizují sílu, čistotu a životodárnou energii. Burácí a víří v době jarního tání, v létě v době sucha bývají naopak tiché a krotké. Jejich síla se ale mění často i v průběhu denní doby...

gooafoss-1840758_1280

Alpské vodopády překvapí

Jeden z nejvíce navštěvovaných přírodních skvostů Rakouska - Krimmelské vodopády - najdete na řece Krimmler Ache kousek od vesnice Krimml, která je zároveň vstupní branou do národního parku Vysoké Taury. Jde o úchvatnou kaskádu třech vodopádů s celkovou výškou 385 metrů. Podél vodopádu se klikatí turistická vyhlídková stezka, která na 4 kilometrech zdolává převýšení celého vodopádu a poskytuje překrásné pohledy na masu vody padající do údolí.

nature, landscape, waterfall

Méně známé alpské skvosty

Alpy ovšem skrývají i desítky dalších skvostů, o kterých ví jen skuteční znalci oblasti. I když nelámou přímo rekordy, nabízejí opravdu nádhernou podívanou a parádní fotografické příležitosti. Z mnohých jmenujme alespoň 54 metrů vysoký Wildensteiner Wasserfall v Korutanech nebo úchvatný Grawa Wasserfall ve Stubaitalu padající celých 85 metrů. Ve Švýcarsku můžete obdivovat například Cascade de la Pissevache nebo Waterfall of Foroglio.

Poznávejte Rakousko

ice-2135057_1280

Island, země vody

Do islandské divočiny vodopády zkrátka patří. Vodu zde najdete snad ve všech možných formách a skupenstvích. Z vodopádů a ledopádů, gejzírů, peřejí a ledovců můžete jen vybírat... Jedním z nejznámějších patří Gullfoss, nebo-li Zlatý vodopád, na řece Hvíta, který je nejmohutnějším vodopádem Evropy. V době tání dosahuje průtoku až 2000 m3/s. Voda nejprve padá dvěma stupni (10 a 22 metrů na výšku), a poté protéká úzkým extrémně hlubokým kaňonem, kde doslova vaří. Při návštěvě vodopádu si určitě nezapomeňte přibalit pláštěnku.

gullfoss

Islandské vodopády trhají rekordy

Jedním z vůbec nejfotogeničtějších islandských vodopádů je Seljalandsfoss na jihu ostrova a nádhernou záležitostí je i Skógafoss, nebo-li Lesní vodopád, poblíž města Skógar. Z dalších bouřliváků jmenujme třeba Háifoss, mohutný Selfoss, elegantní Svartifoss nebo nezapomenutelný Godafoss.

Poznávejte krásy Islandu

skogafoss, waterfall, river

"Voda padá" po celé Evropě

Nejvyšší vodopád Evropy (a 6. nejvyšší na světě) padá z úctyhodných 860 metrů a najdete ho v Norsku. Jde o Vinnufallet (také Vinnufossen) na říčce Vinnu. Norsko (i celá Skandinávie) má ovšem vodopádů na tisíce, některé dokonce ani nemají jméno. Jména některých se dostala i mezi TOP 10 nejkrásnějších vodopádů světa. Připomeňme alespoň úchvatný Langfossen na řece Vaula v kraji Hordaland, nebo Mardalsfossen, či Vettisfossen na jihozápadě pohoří Jotunheimen.

Vodopády a fjordy Norska

iceland-1768744_1280

Světoznámé Plitvice

Podíváme-li se jižněji, do zemí, které jsou nám co do vzdálenosti o trochu bližší, nemůžeme zapomenout na 92 vodopádů národního parku Plitvická jezera v Chorvatsku, které v dokonalé harmonii propolují celou jezerní kaskádu v jediný celek. Nebo na vodopád Savica ve Slovinsku. Jednou z největších přírodních zajímavostí Švýcarska je zase Rýnský vodopád v blízkosti města Schaffhausen.

Navštivte Plitvická jezera

plitvice-2061116_1280

Víte, který z vodopádů nabízí procházku za vodopádem?

  • Rekordní průtok Krimmelských vodopádů 166,7 m3/s ze srpna roku 1987 je téměř 30krát vyšší než obvyklý průtok v této roční době.
  • Plitvická jezera spojuje neuvěřitelných 92 vodopádů.
  • Nejmohutnější vodopád Evropy Gullfoss dosahuje průtoku až 2000 m3/s.
  • Procházku za vodopádem nabízí např. islandský vodopád Seljalandsfoss, nebo slovinský Peričnik.
  • Islandský vodopád Skógafoss padá přes 60 metrů vysoký útes, který dříve tvořil hranici pevniny a nacházel se přímo na pobřeží. Dnes už je 5 kilometrů ve vnitrozemí.