Cestujte a poznávejte s námi svět

Kolem Wolfgangsee na kole i pěšky

Jezero Wolfgangsee je jedno z nejkrásnějších horských jezer oblasti Salzburska. Celá oblast se nazývá Solná komora.
21. června 2024

Wolfgangsee je rájem cyklistiky

Jezero Wolfgangsee je jedno z nejkrásnějších horských jezer oblasti Salzburska. Rozprostírá se v srdci Salzburských Alp pod tisícovými až téměř dvoutisícovými vrcholy. Je modravé, s odstíny do zelena. Kolem něj se vinou silničky, chodníčky a cesty pro pěší i pro cykloturisty, které spojují krásně upravené vesničky s kostelíky a typickými alpskými domy. Krajina působí klidně a velmi přívětivě...

V okolí najdete řadu dalších větších i menších jezer: Mondsee, Attersee, Fuschlsee, Hintersee, Vordersee a Wiestalstausee najdete poblíž jezera Fuschlsee. Celá oblast je doslova rájem pro pěší turisty i bikery. Celá oblast je nazývána Salzkammergut, nebo-li Solná komora.

Městečko Saint Wolfgang v Rakousku

Po lávkách nad hladinou jezera

Kolem jezera se vine nenáročná cyklostezka, většinou po rovině, na kterou mohou bez problémů vyrazit i rodiny s menšími dětmi. Délka trasy kolem celého jezera je přes 40 km, ale dá se i velmi dobře zkrátit lodí, protože přes jezero po celý den jezdí pravidelná lodní linka se zastávkami. Pro úsek mezi přístavištěm Fürberg (kousek za Sankt Gilgen) a Sankt Wolfgangem rozhodně doporučujeme využít loď, protože jinak se nevyhnete výšlapu (nebo spíš tlačení kola) přes horu Falkenstein.

Cyklookruh Vás provede městečky Sankt Gilgen, Gschwand, Abersee, Strobl na protilehlém konci jezera a Sankt Wolfgang.

Stezka kolem jezera Wolfgangsee ze Stroblu

Parním vláčkem na Schafberg

Kolem jezera si můžete udělat řadu velmi zajímavých zastávek... Z městečka St. Wolfgang vede na vrchol Schafberg (1783 m) nejstrmější ozubnicová dráha Rakouska, po které jezdí až téměř na vrchol parní vláček. Na délce 5,85 km překonává neuvěřitelných 1190 metrů převýšení. Zubačka zde byla zřízena už v roce 1893 a je velmi oblíbenou turistickou atrakcí. V sezóně rozhodně doporučujeme zakoupit jízdenky dostatečně dopředu.

Ze St. Gilgen se také můžete vydat lanovkou na horu Zwölferhorn (1521 m.n.m.) a odtud po svých sestoupat zpět do St. Gilgen. Odměnou Vám budou nádherné výhledy na jezero a okolí Solné komory.

Sankt Wolfgang u Wolfgangsee

Kde se ubytovat a kde zaparkovat

Pokud nemáte u Wolfgangsee zajištěno ubytování, můžete využít velmi pěkné kempy, které se rozkládají zejména na jižním pobřeží kolem Gschwand a Abersee. Kolem poloostrova najdete i jedny z nejhezčích a nejlépe přístupných pláží. Pokud přijíždíte jen na den, parkování doporučujeme také tam, případně někde ve Stroblu, kde najdete spoustu neplacených možností parkování. Parkování v St. Wolfgang v letní turistické špičce se doporučujeme raději vyhnout.

Pokud cestujete s dětmi, jistě oceníte několik perfektně vybavených dětských hřišť podél cesty a také nespočet míst na koupání.

Zdržíte se v oblasti déle? Pak se informujte turistické kartě Salzkammergut SommerCard, se kterou získáte slevy na řadu atrakcí v oblasti.

Kostel v městečku Saint Wolfgang

Co ještě nevíte o krásném jezeře Wolfgangsee?

  • rozloha jezera činí přibližně 12,84 km², je největším jezerem v Salcbursku (9. největším v Rakousku)
  • průměrná hloubka jezera činí 52 m, přičemž největší hloubka je 114 m
  • jezero se rozkládá v nadmořské výšce 538 m. n. m.
  • do jezera vtéká a opět z něj vytéká řeka Ischl
  • jezero dělí na dvě nestejné poloviny poloostrov, který vybíhá do jezera přibližně v jeho polovině v úrovni městečka St. Wolfgang
  • nejfotografovanějším místem jezera jsou Boží muka zvaná Ochsenkreuz, která jsou na malinkatém samostatném ostrůvku kousek od břehu za přístavištěm Fürberg