Program zájezdu
1. den: Po příletu do Dublinu se dopravíme na hotel a ubytujeme. Dle časových možností vyrazíme do čtvrti Temple Bar, kde zcela jistě zavítáme do jedné z typických hospůdek.
Odlet z Prahy a přílet do Dublinu dle letového řádu. Následně se objednaným autobusem přesuneme na hotel.
Dle letového řádu se můžeme vydat na krátkou prohlídku do nejoblíbenější čtvrti mladých Temple Bar, která se dá přirovnat k ostravské ulici Stodolní. V této bohémské čtvrti můžeme vyzkoušet irské pivo nebo nějakou místní specialitu v jedné z hospůdek .
Návrat na hotel s průvodcem nebo individuálně.
2. den: Dnešek věnujeme perlám v centru metropole. Nevynecháme Dublinský hrad, Trinity College nebo katedrálu církve Kristovy. Na závěr si mohou zájemci užít irský večer s tradiční taneční show.
Po snídani se vydáme za největšími skvosty do centra Dublinu.
Projdeme se hlavním dublinským bulvárem O´Connell Street a zahlédneme Spire of Dublin neboli Dublinskou jehlu. Odtud se přesuneme k nejznámějšímu dublinskému mostu Ha'penny Bridge přes řeku Liffey , která kdysi rozdělovala město na zámožnou a chudou část.
Pokračovat budeme k Trinity College, která se kromě budovy univerzity sestává ze známé knihovny Book of Kells a rozsáhlého parku. Knihovna ukrývá výtisky všech knih, které byly v Irsku kdy vydány, a ohromující interiéry . Park zase nabízí krásný areál vhodný k pikniku či procházce .
Nevynecháme také Grafton Street , jednu z nejrušnějších nákupních ulic v Evropě. Kromě nespočtu obchodů zde určitě uvidíme představení některého z pouličních umělců, kteří zde denně vystupují.
Zahlédneme i Oscar Wilde´s House , domov jednoho z mnoha spisovatelů, jejichž život je s Dublinem svázán.
Na procházce nemineme ani katedrálu církve Kristovy a katedrálu sv. Patrika, která také ukrývá velkolepé interiéry.
Odtud se procházkou dostaneme až k jedné z nejnavštěvovanějších památek města, k Dublinskému hradu se sbírkou orientálního umění a se zahradami .
Fakultativně večerní program „Irský večer“ v typické irské restauraci s doprovodným programem.
3. den: Se zájemci se vypravíme za krásami typické irské přírody. Neuniknou nám ledovcová jezera nebo ruiny kláštera v údolí Glendalough. Na závěr nás čeká nejkrásnější středověké město Irska – Kilkenny.
Vydáme se na nenáročnou procházku po stopách svatého Kevina „Údolím dvou jezer“ Glendalough. Naše kroky povedou ruinami kláštera ze 6. století s typickou obrannou válcovou věží a malebným hřbitůvkem posetým keltskými kříži až k ledovcovému jezeru Upper Lake , kde se otužilci mohou i vykoupat.
Poté se přesuneme do slavného Kilkenny, které je považováno za nejkrásnější středověké město Irska, a vychutnáme si jeho typickou atmosféru.
Čeká nás prohlídka jeho historických skvostů rozložených podél hlavní městské tepny, „středověké míle“, mezi mohutným pohádkovým hradem a katedrálou.
O Kilkenny se také často říká, že je „mramorovým městem“ , protože je postaveno z vápence, který získává svým zpracováním černý lesk.
Návrat do Dublinu v podvečerních hodinách.
Ti, kteří nebudou mít o fakultativní výlet zájem, mohou strávit tento den v Dublinu a individuální volno využít například k návštěvě muzea Guinness Storehouse nebo Old Jameson Distillery .
4. den: Putování Irskem zakončíme v údolí řeky Boyne. Prohlédneme si neolitické mohyly v Loughcrew Cairns nebo proslulou Book of Kells. Poslední zastávkou bude pahorek Hill of Tara, kde sídlili nejvyšší králové.
Dnes zamíříme opačným směrem, abychom odhalili tajemství údolí řeky Boyne . Údolí se může pochlubit historií , která sahá více než 4000 let zpět . Uvidíme neolitické hrobky, symboly křesťanství i nejposvátnější místo pro Iry.
Naším prvním zastavením bude Loughcrew Cairns , takzvaný Pahorek čarodějnice. Tamější mohyly jsou skupinou neolitických průchozích hrobek, které se rozprostírají na čtyřech zvlněných vrcholcích. Datují se do roku 4000 před naším letopočtem.
Jsou to jedny z nejkrásnějších příkladů neolitického umění v Irsku . Jedna z těchto hrobek je vystavěna tak, aby vycházející slunce při jarní či podzimní rovnodennosti prosvětlilo celou její komoru, takže se u ní v tyto dny pravidelně setkávají nadšení obdivovatelé.
Cestou z Loughcrew Cairns se přeneseme do ranně křesťanské doby a navštívíme poblíž ležící městečko Kells známé tím, že v něm vznikla první irsky psaná památka, Book of Kells .
My se zastavíme u jeho kulaté věže a sbírky čtyř křížů, Kells High Crosses . Tyto keltské ranně křesťanské kříže byly pro Iry více než jen symboly křesťanství, podíváme se společně proč.
Následně přejedeme na pozdní oběd do městečka Trim . Město bývalo kdysi hlavním sídlem celého hrabství Meath. Ve svém volnu při procházce městem se můžete podívat na největší normandský hrad západní Evropy, anglikánský kostel sv. Patrika, opatství Newtown Abbey či radnici.
V odpoledních hodinách nás bude čekat patrně nejvýznamnější zastávka naší cesty – Hill of Tara . Pahorek Tara je místem, o němž se zmiňuje mnoho irských legend . Tento kopec se zvedá nad planinami a dominuje výhledu v okruhu 160 kilometrů (za dobré viditelnosti).
V minulosti zde měli sídlo nejvyšší králové Irska, a Tara tak byla symbolem irské moci. Je to místo plné historie a zároveň mystiky – o bájných králích, válečných hrdinech, udatných národech, Kameni osudu , kde byli králové korunováni, bozích , ale i sv. Patrikovi .
V podvečerních hodinách návrat do Dublinu.
5. den: V případě příznivého letového řádu navštívíme ještě rybářské městečko Howth známé především svým přístavem. Ze zdejšího mysu jsou krásné výhledy na Dublinskou zátoku. Po návratu odletíme zpět do ČR.
Pokud to čas odletu dovolí, bude možné se společně vydat vlakem do nedalekého rybářského a jachtařského přístavu Howth.
V malebném městečku uvidíme zříceninu opatství Howth Abbey z 11. století a z mysu vybíhajícího do moře se nám naskytne nádherný výhled na celou Dublinskou zátoku , na samotné město i na vzdálené kopce pohoří Wicklow Mountains .
Dle letového řádu transfer z hotelu na letiště a odlet do Prahy .