Dunajec - 5 denní voda ze Sromowce Wyzne

cestovani
Je nám líto, ale prodej zájezdu již skončil
Ubytování: kemp Doprava: vlastní Strava: snídaně

Alternativní zájezdy

Nevyhovují vám alternativní zájezdy, vybírejte z celé nabídky...


Popis zájezdu

Dunajec - 5 denní voda ze Sromowce Wyzne

Zveme vás na jedno z nejhezčích vodáckých dobrodružství pod severní a východní svahy Vysokých Tater, na jednu z nejčistších řek střední Evropy Dunajec. Kulisou k naší plavbě po řece, která ještě nezapomněla uhánět, nám budou nejen špičaté tatranské štíty, daleko víc nás asi ohromí vysoké bílé skály Pieninského národního parku, do kterých se řeka zařezává známým kaňonem „Prielom Dunajca“. Hory nás však neopustí ani po jeho proplutí. Malebná kopcovitá krajina nás bude doprovázet až do samého závěru plavby. Je to tak trochu paradox – vysoké kopce kolem, na jižním obzoru tatranské štíty, dole u řeky políčka s kukuřicí a na komínech čapí hnízda. Ale nemylme se, nejsme přece nikde na dalekém severu. Vždyť Sromowce Wyzne, odkud vyplouváme, jsou na úrovni jihočeského Tábora a Nowy Sacz, kde plavbu končíme, na úrovni Olomouce. Tak tedy vzhůru na jih k našim severním sousedům…

Plavba po Dunajci patří k nezapomenutelným zážitkům nejen kvůli krajině, kterou protéká, ale Dunajec samotný je krásná proudící řeka s občasnými kamennými prahy, které vytvářejí peřeje a větší vlny. Obtížnost WW 1 až WW 2.

5 denní vodácké putování zahájíme srazem v kempu pod přehradou ve Sromowce Wyzne. Odtud vyplujeme směrem ke slovenské hranici. Skoro to trochu připomíná Vltavu pod přehradou ve Vyšším Brodě. Ale nemylme se. Dunajec je přece jen trochu širší a trochu silnější, o čemž se přesvědčíme hned v první peřeji po vyplutí. Kousek za Červeným Kláštorem po soutoku s říčkou Lipník se vnoříme do vápencového masivu Tri koruny, symbolu Pienin, kterým začíná soutěska „Prielom Dunajca“. Vzápětí se i s řekou prudce stočíme na sever a kolem vrcholu Holica proplujeme pod skalním útvarem Sedm Mnichů, kde je tok Dunajce nejprudší. Za soutokem s Lesnickým potokom opustíme slovenskou hranici a pokračujeme dál na sever k polskému Kroscienku. Zde si uděláme malou přestávku a do Pienin se vydáme znovu, tentokrát pěšky, abychom si kaňon prohlédli ještě jednou z ptačí perspektivy. Věřte, že to bude stát za to. Z Kroscienka pokračujeme v plavbě dál kopcovitou krajinou a i když se koryto Dunajce rozlévá víc a víc do šířky, nepřestává ve svém svižném toku, peřejky místy střídají kamenité prahy s větším spádem i vlnami. A komu nebude dost přírodních překážek v řece, může se ještě vydovádět ve slalomovém kanálu, u kterého strávíme závěrečnou noc. Poslední den naší plavby doplujeme do Noweho Saczu, kde krátce pod soutokem Dunajce s jeho největším přítokem řekou Poprad naše plavba končí.

Rychlost a obtížnost plavby závisí na stavu vody, koryto řeky je převážně přehledné, široké bez záludnějších míst. Až do Kroscienka dosahuje Dunajec stupně WW 1 až 2, dále se obtížnost snižuje do WW 1, i když některá místa mohou být v závislosti na vodním stavu obtížnější.

Účastníky doprovází vozidlo, které zároveň slouží k přepravě osobních věcí. Ubytování je v kempech a tábořištích na břehu řeky v cíli denních etap. V ceně putování jsou již zahrnuty snídaně, které jsou formou bufetu na tábořišti.

V ZÁKLADNÍ CENĚ již i UBYTOVÁNÍ V KEMPECH, SNÍDANĚ a VYPŮJČENÍ NEOPRÉNOVÝCH BOT a NEPROMOKAVÝCH BUND !

Noclehů celkem: 4

Míst pobytu celkem: 3

Sjížděný úsek: Sromowce Wyzne - Nowy Sacz      |     Počet km: 68     |     Obtížnost: WW 1+ až 2+

Používané lodě: Stabilní nafukovací dvoumístné Pálavy, nebo ještě stabilnější nafukovací dvoumístná Orinoka se samovylévacím dnem.

Minimální věk: Minimální věk účastníků u dětských skupin je 12 let, děti v doprovodu rodičů dle dohody.                                                        . ORGANIZACE PUTOVÁNÍ: Minimální počet účastníků v jedné skupině je 15 osob, maximální dle dohody. Denní sjížděné úseky jsou dlouhé cca 15–30 km. Plavba probíhá za účasti našich zkušených instruktorů, kteří zajišťují hladký průběh programu včetně instruktáže účastníků a proškolení před plavbou. Veškeré potřebné vybavení k plavbě – plastové kánoe, plovací vesty, pádla a vodotěsné sudy na uložení některých osobních věcí v lodích, jakož i jeho přepravu a přepravu osobních zavazadel během programu zajišťuje Sport-S. K dispozici účastníkům je i další sportovní a tábornické vybavení (volejbalový, fotbalový míč, petanque, frisbee, pivní sety, sekera, pila). Všichni účastníci musí umět plavat!

Fakultativní nabídka: Během plavby je možné navštívit turistické cíle, zajímavosti a kulturní památky v okolí řeky. Eventuelní vstupné není zahrnuté do ceny.

Organizátor zájezdu: Sport-S si vyhrazuje právo rozhodnout s ohledem na bezpečnost všech účastníků vodáckých programů i z důvodu ochrany poskytovaného vybavení v případě nepříznivého vodního stavu o provedení následujících změn v programu: • Pokud je aktuální vodní stav nízký tak, že zabraňuje splutí zvolené řeky nebo úseku, může Sport-S stanovit náhradní trasu po jiné řece nebo úseku při zachování obdobných podmínek (termín, obtížnost, cena, apod.) nebo program zrušit. • Při vyšších vodních stavech a tudíž zvýšené obtížnosti sjížděné řeky může Sport-S nahradit obvykle používané vybavení – otevřené kánoe bezpečnějšími nafukovacími čluny (pálavy, orinoka), popř. stanovit náhradní trasu nebo program zrušit

Stravování: snídaně

V ceně je snídaně na tábořištích formou bufetu – zahrnuje obvykle čaj, kávu, pečivo, máslo nebo margarín, džem, sýry, uzeniny nebo paštiku, sladké pečivo, případně ovoce.

Další stravování během dne nebo po doplutí buď z vlastních zásob nebo s využitím místního občerstvení a hospůdek na trase a v místě doplutí.

Doprava: vlastní

• Dopravu na místo zahájení plavby a z místa jejího ukončení si účastníci zajišťují sami. Místa zahájení a ukončení plavby jsou dostupná veřejnou dopravou (vlak, bus). Parkování osobních aut je za poplatek v kempech.
• K dopravě na Dunajec lze z Česka využít noční vlakové spojení s odjezdem z Prahy, Brna, Břeclavi, Otrokovic a Ostravy přes Krakow.

Nástupní místa: Sromowce Wyzne - kemp Poľana Sosny pod hrází přehrady

Ubytování: kemp

Ubytování na tábořištích a v kempech na břehu řeky ve vlastních stanech.

Program zájezdu

1. den: vpodvečer sraz v kempu Poľana Sosny ve Sromowce Wyzne.
2. den: po snídani si uděláme nejprve instruktáž a seznámíme se s používaným vybavením a pak už se můžeme vydat na plavbu podél slovensko-polské hranice a dál skalnatým kaňonem Prielomem Dunajca do Kroscienka, 25 km.
3. den: po snídani se vydáme znovu do Národního parku Pieniny, tentokrát pěšky, abychom si kaňon prohlédli z ptačí perspektivy. Pro náš výstup můžeme zvolit jeden ze známých vrcholů - Sokolicu nebo Trzy Korony, ti zdatnější zvládnou určitě oba.
4. den: po snídani plavba z Kroscienka do Zabrzeze, 13 km. Odpoledne si pak mohou zájemci vyzkoušet umělý slalomový kanál, vedle kterého budeme tábořit.
5. den: po snídani se vydáme ze Zabrzeze do Noweho Saczu, 31 km, (popřípadě do Stareho Saczu, 26 km), kde naše plavba a program končí.