Cestujte a poznávejte s námi svět

Dominikánská republika

Pestrobarevná krajina vysokých hor, pohádkových pláží a úchvatné fauny a flóry Vás překvapí a zcela okouzlí...
23. března 2023

Tajemná, exotická, úchvatná...

Dominikánská republika je právem považována za jednu z nejkrásnějších exotických destinací. Chcete-li uprostřed zimy vyrazit za teplem, je pro Vás tou pravou volbou. Její nádherné pobřeží láká k lenošení na pláži i k potápění, nádherná příroda vnitrozemí pak i ty, jejichž cílem není jen odpočívat, ale i poznávat...

​Správný Karibik navíc stojí za to i ochutnat... věhlasné doutníky si můžete dopřát při vynikající kávě, spolu s pochutinami ze skvělé čerstvé čokolády. Zjistíte, že v tropickém ráji má ochutnávka úplně jiný rozměr...

Dominikánská republika v Karibiku

Víte, kde Dominikána leží?

Dominikánská republika se nachází v Karibském moři v souostroví Velké Antily. Zaujímá východní část ostrova Hispaniola, který je po Kubě druhým největším ostrovem Velkých Antil. Dominikána sousedí pouze s Republikou Haiti, která se rozkládá na západě ostrova. Státy mají mezi sebou 360 km dlouhou hranici.

Zajímavostí je, že Dominikánská republika má dvě vlajky: státní a válečná vlajka, národní a civilní vlajka. I když se vzájemně podobají, státní vlajka má navíc uprostřed umístěný státní znak, který na civilní vlajce chybí.

Cayo Levantado, Dominikánská republika

Hornatá a pestrobarevná

Ačkoli slunečné pláže při pobřeží mohou klamat, nenechte se zmýlit. Dominikánská republika je totiž velmi hornatý stát. Nejvyšší vrchol Pico Duarte dosahuje výšky neuvěřitelných 3087 m n. m. Na území Dominikány najdete ale i území ležící pod hladinou moře. Je jím slané jezero Enriquillo, které je nejníže položeným místem republiky. Jezero je bezodtoké, je součástí národního parku Lago Enriquillo e Isla Cabritos. Je zcela unikátní tím, že zde najdete některé téměř vyhynulé druhy živočichů (endemit - leguán nosorohý). Je také jedním z mála slaných jezer na světě, kde žijí krokodýly.

Barvy Karibiku, Dominikánská republika

Nejkrásnější pláže světa

Široké písečné pláže lemované palmami patří mezi nejkrásnější na světě. Jednou z nejznámějších je nádherná 30 km dlouhá pláž Bavaro Beach vinoucí se při pobřeží kolem Punta Cana.

Většina zájezdů je organizována do oblíbených letovisek Bayahibe, Punta Cana, Puerto Plata, či La Romana, kde jsou luxusní hotely rozeseté po celém pobřeží a nabízí soukromí, prvotřídní služby a skvělou kuchyni. Pokud ale zavítáte do vnitrozemí, nebo do malých zapadlých rybářských přístavů, teprve zažijete tu pravou karibskou atmosféru...

Pobřeží Atlantiku v Dominikánské republice

Víte, že právě sem doplul Kryštov Kolumbus?

  • Z Evropanů přistál na ostrově poprvé 6. prosince 1492 Kryštov Kolumbus. Divokost a pestrobarevnost zdejší přírody ho natolik uchvátila, že nazval ostrov jako ráj na zemi. Právě zde vznikla díky tomu první španělská kolonie Nového světa. Evropská kolonizace ale bohužel přinesla totální zkázu původnímu obyvatelstvu, které bylo v průběhu dalších dvou století téměř vyhlazeno. Původní kměny obývající území Malých a Velkých Antil se nazývaly Taínové.
  • Už v roce 1496 bylo na ostrově založeno Santo Domingo, nyní hlavní město Dominikánské republiky.
  • K rozdělení ostrova Hispaniola na francouzskou (dnešní Haiti) a španělskou (dnešní Dominikánská republika) část došlo v roce 1697. Poté prošel ostrov velmi pohnutou historií, poznamenanou boji o nezávislost, krví ostroků, ale i snahou o dobytí dalšími velmocemi.