Cestujte a poznávejte s námi svět

Marmolada, ohromující masiv v srdci Dolomit

Šedobílé vrcholy Marmolady tyčící se do mraků, některé až do pozdního léta pokryté sněhem. Nekonečné pastviny a naprostý klid všude kolem...
15. září 2021
Poslat emailem

Ohromující horský masiv

Jižně od alpského hřebene se tyčí bělostné štíty italských Dolomit. Je to nádherné osobité pohoří, které se dá rozdělit na několik menších horských celků. Jedním z nich je i vysokohorský hřeben Marmolada.

Marmolada je nejvyšší hora italských Dolomit s výškou 3343 m n. m. Na své severní straně hostí jediný dolomitský ledovec zvaný Marmoladský. Hřeben Marmolady se táhne v linii od západu k východu a je tvořen několika vrcholy - Punta Penia, ten je nejvyšší s výškou 3343 m n. m., dále Punta Rocca, Punta Ombretta, Monte Serauta a Pizzo Serauta. Z Marmolady i z okolních vrcholů jsou úchvatné výhledy do okolí. A naopak, bělostný vrchol Punta Penia je viditelný až z více než sto kilometrů vzdálených Benátek...

Italské Dolomity, štíty Marmolada

Širší oblast Arabba - Marmolada

Oblast Arabba – Marmolada leží v samém srdci Dolomit. Dolomity byly díky své krásné a výjimečné krajině 26. června 2009 zapsány na seznam UNESCO. Jsou ideálním místem pro aktivní odpočinek, ale i klidnou relaxaci s výhledy do úžasné vysokohorské přírody.

Nádherné výhledy na vrcholy Pelmo, Civetta, Marmolada, Sassolungo, Sassongher, Fanes, Settsas, Tofana můžete spatřit jak při nenáročných procházkách, tak při výletech do vyšších nadmořských výšek. Milovníci přírody si mohou vybírat z turistických tras různých obtížností, včetně zajištěných cest (Via Ferrata). Nebo co zkusit jízdu na horském kole?

Dostat se do vyšších poloh turistům pomáhají lanovky Portavescovo, Pordoi a Marmolada.

Transalp přes Dolomity

Vrcholy s pohnutou historií

Masivem Marmolada probíhala před 1. světovou válkou válečná linie mezi Rakouskem a Itálií. Pak zde došlo k sesuvu laviny, při kterém zemřelo několik set vojáků. Ještě teď tající ledovec občas odkryje pozůstatky válečného období, části výzbroje a výstroje, ale i ostatky mrtvých.

I další vrcholy v okolí Marmolady zažily pohnutou historii a jsou poznamenány boji světové války. Například na nedalekém vrcholu Col di Lana v roce 1916 vybouchlo pět min, jejichž následky jsou v některých místech ještě dnes patrné. Mezi Falzarego a Valparola leží největší rakouská pevnost na italské hranici – Forte Tre Sassi -, která nyní slouží jako muzeum 1. světové války.

Pohled na podzimní pastviny kolem Marmolady

Horolezectví a ferraty

V zimě je horský masiv Marmolada rájem sjezdového lyžování, v létě pak vysokohorské turistiky a horolezectví. Marmolada nabízí zajištěné cesty všech úrovní a díky jedinému ledovci v oblasti i ledovcové přechody. Není to ovšem oblast pro úplné nováčky, i když i ti si zde pod dohledem zkušenějších kolegů přijdou na své. Většina zdejších cest se řadí do střední úrovně náročnosti. Ale nemusíte být lezec, abyste je mohli absolvovat. Většina tras po západním hřebeni začíná u nádherné přehrady Fedaia pod severní stěnou Marmolady. Odkud místy po žebřících, lanech a kramlích stoupáte až k vrcholu. Třešničnou na dortu jsou pozůstatky z dob 1. světové války rozeseté podél cest, protože před sto lety byla Marmolada jedním velkým bojištěm...

Ferraty v Dolomitech kolem masivu Marmolada

Víte, kdy byl vrchol Marmolady zdolán poprvé?

  • Pokusy zdolat vrchol Marmolady spadají už do poloviny 19. století. Prvnímu, komu se v roce 1864 podařilo vystoupat až na nejvyšší vrchol Punta Penia (3343 m n.m.), byl rakouský horolezec Paul Grohmann.
  • Vrchol západní cestou byl zdolán až o více než třicet let později. V roce 1898 v sestavě H. Seyffert, L. Rizzi a E. Dittmann.
  • V roce 1901 zdolala nejvyšší vrchol Marmolady velmi obtížnou jižní cestou po skále i první žena Beatrice Tomassonová, v doprovodu M. Bettega a B. Zagonela.
  • Dnes už vede na Marmoladu i několik lanovek. Kabinová lanovka na Punta di Rocca (3309 m n.m.) a níže k jezeru Fedaia (2626 m n.m.).