Cestujte a poznávejte s námi svět

Po stopách malířů do Vysokého Mýta

Vydejte se s námi na toulky českou krajinou, představíme Vám ji očima malířů... Prostřednictvím jejich obrazů. Jak vidí krajinu oni? Vydejte se po trase výletu a prohlédněte si díla přímo z míst, odkud byla malována...
21. června 2024

Unikátní pohled na krajinu prostřednictvím uměleckých děl

Provedeme Vás známými i méně známými místy naší republiky a ukážeme Vám je z perspektivy malířského plátna. Turistické trasy procházejí místy, kde tvořili malíři. Díla jsou zobrazena v mapě tak, abyste při svých toulkách mohli srovnávat současnost s podobou místa na malířských plátnech. Máte jedinečnou šanci vidět i malby skryté v depozitářích galerií a muzeí, nebo v soukromých sbírkách umělců. Na projektu spolupracujeme s Mojepaleta.cz.

Dnes se vydáme do Vysokého Mýta, věnného města českých královen, na procházku historickým centrem. Nadcházející víkend ve Vysokém Mýtě je totiž plný výstav a tvoření. Městská galerie Vysoké Mýto si totiž připomíná 65 let svého založení...

Trasa historickým centrem Mýta

Trasa začíná na hlavním náměstí Přemysla Otakara II. u budovy Městské galerie. Tady si určitě nenechte ujít výstavu obrazů Meet Mýto, která potrvá od 9. září do 30. října 2022. Na výstavě uvidíte obrazy, které zobrazují Mýto v proměnách posledních sta let. Při procházce pak můžete srovnávat, jak se místa z obrazů v průběhu času změnila... Po trase výletu si prohlédnete obrazy Jana Jušky, Aloise Srnského, Václava Bubeníčka, Zdeňka Rosáka, Václava Jansy, Tomáše Diblíka a dalších.

Zobrazit trasu s obrazy umělců

Trasa se vine přes náměstí, kolem Prašné brány, Vodárenské bašty, podél náhonu Loučná, až k Choceňské bráně. Jungmannovými sady se dostanete ke kostelu Nejsvětější Trojice a dále k Litomyšlské bráně. V závěru trasy si prohlédnete monumentální kostel sv. Vavřince a galerii Ve Zvonici. Přes Havlíčkovy sady a Nerudovu ulici se dostanete zpět na náměstí.

Městská galerie slaví půlkulatiny

Víkendem plným výstav a tvoření si Městská galerie Vysoké Mýto připomíná 65 let svého založení. Akce se uskuteční souběžně s městskými slavnostmi a Dny evropského kulturního dědictví 9. až 11. září. Přijďte se dívat, inspirovat, vyrábět…

Navštivte výstavu Meet Mýto

V pátek 9. září se uskuteční dvě vernisáže. V 16.30 bude ve foyer Městské galerie pokřtěna publikace Jana Klímy u příležitosti 10. výročí instalace pomníku Přemysla Otakara II. Autor publikace na úvod promluví společně s uměleckým kovářem Karlem Burešem, tvůrcem sochy.

O půl hodiny později vystoupáte o patro výš do výstavních sálů, kde bude zahájena výstava Meet Mýto. Jak název napovídá, setkáte se zde s Mýtem, jak jej zachytili malíři v uplynulém století. Díla náleží do sbírky galerie, díky dotaci Pardubického kraje a finanční podpoře města mohla galerie nechat v uplynulých dvou letech zrestaurovat na tuto výstavu celkem čtrnáct uměleckých děl s vysokomýtskou tematikou.

Prohlédněte si online sbírky galerie

Městská galerie Vysoké Mýto pro Vás ve spolupráci s Mojepaleta.cz připravila ještě jednu lahůdku - nový katalog online sbírek. V katalogu najdete všechny umělecké skvosty z depozitáře vysokomýtské galerie a můžete v něm snadno vyhledávat.
Tedy pokud se v nejbližší době do Vysokého Mýta nedostanete, můžete si umění prohlédnout alespoň virtuálně.

Městská galerie slaví 65 let existence

Malířům přes rameno

Uměním bude žít galerie také v neděli, a nejen galerie – v uličkách a zákoutích historického centra města totiž rozloží své „nádobíčko“ na dvě desítky umělců z Mýta a okolí. Tedy v neděli od 14.00 do 17.00 hodin se budou snažit zachytit každý po svém jeho podobu. V infocentru bude k dispozici mapka s nápovědou, kde kterého umělce potkáte. V akci uvidíte například Jana Pokorného, Tomáše Diblíka, Josefa Chadimu, Martu Hoškovou a studentky z jejího Ateliéru pod střechou, Jitku Klofandovou, Petru Šplíchalovou a další...

V sále galerie se bude konat v neděli výtvarná dílna, kde si pod vedením zkušených lektorek vytvoříte originální šperky.

Kromě expozic můžete celý víkend navštívit také sklepení, kde vystavuje začínající výtvarnice Radka Částková. Ve Zvonici bude poslední příležitost prohlédnout si výstavu Barevný svět krajky a výstavu loutek.

Vysoké Mýto, město královen

Vysoké Mýto, jedno z nejstarších a nejvýznamnějších měst Pardubicka, gotické město dříve obehnané mohutnými hradbami, s největším čtvercovým náměstím v Čechách...

Město bylo založeno kolem roku 1262 králem Přemyslem Otakarem II., po kterém je také nazváno hlavní náměstí. Právě toto centrální náměstí o rozměrech 130 x 150 metrů, téměř čtvercového půdorysu o rozloze 2 hektarů je největším náměstím v České republice.

Kvůli důležité poloze - na obchodní stezce z Čech na Moravu - bylo Vysoké Mýto chráněno hradbami. Vstupovalo se do něj třemi branami – Litomyšlskou, Pražskou a Choceňskou, které se dochovaly dodnes.

V roce 1307 daroval Rudolf Habsburský město své ženě Elišce Rejčce. V 18. století se stalo Vysoké Mýto sídlem vojenské posádky. Ve 20. století se město dostalo do povědomí díky karosářské firmě Josefa Sodomky. Ta svými vozy proslavila Československo po celém světě.

Co navštívit ve Vysokém Mýtě a okolí?

Ať se vypravíte do Vysokého Mýta během Dnů evropského kulturního dědictví (ve dnech 9. - 11. září), nebo kdykoli později, je rozhodně co objevovat. Kromě největšího čtvercového náměstí a výstav Městské galerie nabízíme řadu dalších tipů:
  • Kostel sv. Vavřince - s unikátním obrazem Petra Brandla (největší Brandlův obraz v České republice)
  • zachované části původních hradeb
  • městské brány - Pražská brána, kterou zdobí sgrafita podle návrhu Mikoláše Alše, Litomyšlská brána a Choceňská brána
  • Umělecká galerie Ve Zvonici - v historické třípatrové zvonici ze 16. století si můžete prohlédnout ještě tento víkend výstavu jemné krajky Ivy Vanžurové a výstavu textilu a krásných loutek Hany Kozubové (otevřeno ČT až NE 10.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00)
  • Regionální muzeum
  • Muzeum českého karosářství, které je vzpomínkou na světoznámého karosáře Josefa Sodomku, který proslavil Vysoké Mýto po celém světě a spolupracoval s řadou předních automobilek po celém světě

Která umělecká díla zde vznikala?

Václav Bubeníček

Škrétova ulice

Zdeněk Rosák

Panský dům

Zdeněk Rosák

Stará radnice

Vladimír Vích

Vysoké Mýto I

Vladimír Vích

Vysoké Mýto II

Alois Srnský

Na Limperkách

Jan Šplíchal

Vysoké Mýto

Zdeněk Rosák

Stará pošta

Tomáš Diblík

Vysoké Mýto